Kızılay'dan plazma çağrısı

Kızılay'dan plazma çağrısı

Türk Kızılayı Zonguldak Şubesi Başkanı Aydın Ergenç Kovid-19 tedavisi görüp de iyileşen hastalara seslenerek, "Sen iyileştin artık iyileştirme sırası sende" ediyoruz ifadesini kullandı.
Plazma bağışında bulunacak hastaları evlerine kadar giderek bizzat alacaklarını ve kan bağış merkezinde plazmanın alınacağını belirten Kızılay Başkanı Aydın  Ergenç düğün masrafının Kızılay tarafından karşılanacağı söylendi.
Aydın Ergenç yaptığı açıklamada vatandaşların plazma bağışına duyarlı olma onu isteyerek şu çağrıda bulundu:

CORONA SAVAŞI'NDAN ZAFERLE ÇIKMIŞ OLAN KAHRAMANLARA İHTİYAÇ VAR
"Öncelikle gündemimizde olan Kovid 19 hastalarımıza yönelik Plazma tedavisinden bahsetmek istiyorum. Bünyesine koronavirüs girmiş fakat hastalıktan sağlıkla şifa bularak çıkmış olan insanların kanında bu virüse karşı oluşmuş antikorların, hastalıkla boğuşan, özellikle de ağır durumda olan insanlara nakledilmesi şeklinde uygulanan bir yöntem. Türkiye genelinde bu şekilde 500'ün üzerinde  plazma alınmıştır ve Zonguldak'ta bulunan hastalarımıza da İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Kızılay aracılığı ile nakilleri yapılmıştır. Koronavirüs hastalarımızdan plazma bağışı alabilmemiz için hastanedeki tedaviden sonra 14 gün geçmesi gerekiyor. Bu 14 günü geçirdikten sonra, yani hastalığı bir laboratuvar testiyle kanıtlanmış, tanı almış, hastanede yatmış, daha sonra şifayla taburcu olmuş, 14 gün geçmiş, daha sonra bizim yaptığımız testlerde de negatif çıkmış, iyileştiği kanıtlanmış olan hastalardan alacağımız plazmalar hastalara takılmaktadır. Bu plazmaları hastalığı geçirmiş, iyileşmiş, bu anlamda vücudunda mikrop kalmamış ve kan verme nitelikli gönüllü vatandaşlarımız bağışlayabilecek.
İl Sağlık Müdürlüğümüz ile birlikte kendilerine ulaşacağız ve onların bağışlama şartlarının oluştuğunu anladığımızda ve onlar da bize rıza onaylarını verdiklerinde Zonguldak İl ve İlçelerimizdeki hastalarımıza ulaştıracağız. Bu konuda özellikle bu korona savaşından zaferle çıkmış olan kahramanlara, vatandaşlarımıza şunu söylüyoruz, kesinlikle bu işlem kendi sağlıklarını olumsuz etkileyecek bir işlem değildir. Bu yüzden Plazma bağışında duyarlı olalım ve Kızılay olarak  Sen iyileştin artık iyileştirme sırası sende diyoruz.
Genel gündemimiz Kovid 19 olmakla beraber Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır."

LÜTFEN KAN BAĞIŞINDA BULUNALIM

Kızılay Zonguldak şubesi başkanı Aydın Ergenç ayrıca vatandaşlara kan bağışı çağrısında bulunarak sözlerine şu şekilde devam etti;

"Zonguldak olarak bu düşüşü bizlerde malesef yaşıyoruz.Bu noktadaki açığımızı ise iftar ve sahur aralarındaki süreçlerde kapatmaya çalışıyoruz. İnsanlarımızın bu dönemlerde de kan verebileceğini, bunun oruç tutmaya ve sağlığa bir tesirinin olmayacağını ifade ediyoruz. Kan her zaman ihtiyaç duyacağımız bir ürün. Vatandaşlarımızı özellikle Ramazan ayında ve bu zorlu süreçte kan vermeye davet ediyorum. Zonguldak il ve ilçelerimizde ekiplerimiz kan alma işlemine hergün devam etmektedir. Sokağa çıkma yasağı kapsamında kan bağışı yapacak olan vatandaşlarımız için ayrıcalık mevcuttur. Ayrıca kan vermek isteyen vatandaşlarımız ,kendilerine en yakın kan bağışı noktalarını öğrenebilmek için 168 ücretsiz danışma hattını, Zonguldak kan bağış merkezimizi arayabilirler veya kanver.org internet adresinden bilgi alabilirler".

(Haber- Ercan Demir)

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2020, 17:32
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner300

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner303

banner299

banner114