Bu gençler ümit veriyor

Bu gençler ümit veriyor

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde 20-31 Ekim arasında düzenlenen “Siber Zekâ Bilgi Yarışması”na 1 milyonun üzerinde öğrenci katıldı.

İlkokul ve ortaokul kategorisinde ilk 100, lise kategorisinde ise ilk 50 öğrenci listeye girmeye hak kazandı. 

Lise kategorisinde Şehit Gökhan Esen Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu 12/A sınıfı öğrencisi Muhammet Şahin ADİBAŞ, 50 öğrenci arasına girdi.

Okul Müdürü Mehmet Çakmak öğrencilerinin kazandığı bu başarıdan Şehit Gökhan Esen Proje Okulu ailesi olarak büyük bir mutluluk duyduklarını ifade ederek öğrencileriyle ilgili şunları söyledi: 

“Muhammet Şahin, geçmiş yıllardan beri öğretmenlerimizin de yönlendirme ve takibiyle siber güvenlik alanında okul dışı etkinliklere katılan bir öğrencimiz. Kurum olarak bir ekip ruhuyla ve bir program dahilinde çalışıyoruz ve böyle öğrencilerimiz sayısının her geçen yıl artmasını istiyoruz. Başka şekilde söylemek gerekirse okulumuzda bu alanda bir geleneğin oluşmasını amaçlıyoruz. Gerçekten çok sevdiği bir alan. Hatta bu alanda okulumuzdaki arkadaşlarına bilgi verebilecek kadar donanımlı. Sadece hayal kurmuyor, o hayaline ulaşmak için özverili davranıyor. Onun belli bir hedefi olması akademik anlamda onun her geçen gün daha iyi olmasını sağlıyor. Okul olarak bilim yanında değerlerimizi içselleştirmiş gençlerin olmasını önemsiyoruz. Bu noktada Muhammet Şahin okulumuzdaki örnek gösterebileceğimiz öğrencilerden biri. Bu başarının ortaya çıkmasına vesile olan öğretmenlerimize, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’na ve tabi ailesine teşekkür ediyorum. İnşallah yeni dönemde Python, Cyber Güvenlik farkındalık eğitimleri, yine kurumumuz bünyesinde BAKKA’dan alınan teknik destek ile sürdürülecek. Muhammet Şahin’in, çıktığı bu yolda sahip olduğu değerleri daha da güçlendirerek devam etmesini temenni ediyor, onu canı gönülden kutluyorum.”

12/A sınıfı öğrencisi Muhammet Şahin ADİBAŞ, kazandığı yarışmayla ilgili şunları dile getirdi: 
“Yaklaşık 2 yıldır siber güvenlik ile ilgileniyorum. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın, Siber Vatan Projesi kapsamında çeşitli alanlarda birçok uzmandan siber güvenlik eğitimleri aldım. Lise öğrencilerinden oluşan “Karaelmas Junior” siber güvenlik takımımız ile uluslararası çapta düzenlenen birçok siber güvenlik yarışmasına katılım sağladık. En son katıldığımız ve 1000’den fazla yarışmacının yarıştığı HACKZEUGMA CTF yarışmasında ise 20. olduk. Geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin düzenlediği Siber Zekâ Bilgi Yarışması’nı gördüm. Öğretmenlerimin de tavsiyesi üzerine yarışmaya katılım sağladım. Sonuçlar açıklandığında ise lise kategorisinde ilk 50’nin içine girdiğimi görünce çok mutlu oldum. Bu alanda yapacağım çalışmalara hız kesmeden devam etmek istiyorum. Öncelikli hedefim, iyi bir üniversitede bilgisayar mühendisliği okuyup siber güvenlik uzmanı olmak.”

(Haber-Ercan Demir)

YORUM EKLE

banner261

banner301

banner300

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner114