KOMİSYON ALMAK YASAK

KOMİSYON ALMAK YASAK

KOMİSYON ALMAK YASAK

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden Kredi Kartlarından komisyon almanın yasak olduğunu belirterek iş yerlerini uyardı.
Maden yaptığı açıklamada, ramazan ayı ile birlikte kredi kartı kullanımının arttığını belirterek şunları söyledi,“Ramazan ayının bereketi ile birlikte alışverişlerde artış yaşanmaktadır. Buna bağlı olarak Kredi kartı kullanımı da artmaktadır. Kredi Kartı kullanan tüketicilerden ekstra komisyon alınamayacağı hususunda işverenlerimizi bilgilendirmek ve uyarmak istiyorum.
KANUN SON DERECE AÇIK
Yürürlükte bulunan 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun 17. Maddesinde konu çok açık ve net bir şekilde açıklanmaktadır. Buna göre herhangi bir bankanın pos makinesi bulunan işyerleri, banka kartı veya kredi kartı sahiplerinin yapmış oldukları alışverişin bedelini banka kartı ya da kredi kartı ile ödemek istemeleri halinde kabul etmek zorundadır. Bu zorunluluk indirimli ürünlerde de geçerlidir. İşyerleri, kart sahiplerinden alışverişte kart kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave bir ödemede bulunmasını talep edemezler.”

SATIŞTAN DA KAÇINILAMAZ
Kartla ödeme yapmak isteyen tüketiciye karşı işveren satıştan vazgeçemez, kaçınamaz. 6502 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu işverenlerimize satıştan kaçınmayı yasaklamıştır. Kanunda “Vitrinde, rafta, elektronik ortamda ve açıkça görülebilir herhangi bir yerde teşhir edilen malın satılık olmadığını belirten bir ibare bulunmadıkça satışından kaçınamazlar.” denilmektedir. Bu nedenle işverenlerimiz satılık olan ürünü tüketicinin talep etmesi halinde bu talebi yerine getirmek zorundadır. Ayrıca “Bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin, işveren tarafından belirlenecek miktar, sayı, ebat gibi koşullarla ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınması şartına da bağlanamaz. Yani yanında başka bir şey alırsanız yâda toplamda şu kadar alışveriş yaparsanız karttan geçerim gibi bir bahane öne süremezler.
CEZASI VAR
Bu hükme aykırı olarak işverenlerimiz komisyon alır yâda satıştan kaçınırsa bu halde, Tüketiciyi Koruma Kanunu gereğince 2019 yılı için her işlem için ayrı ayrı olarak 339 TL idari para cezası ile karşılaşabilir. Bunun yanı sıra üye işyeri anlaşması yapan yani pos makinesi bulunan bankalar tarafından üye işyeri sözleşmesi feshedilir ve bir yıl süreyle yeni bir sözleşme yapılamaz.Bu nedenle işverenlerimizi tüketici haklarına riayet etmeleri ve kanunlara uygun davranmaları konusunda uyarıyoruz.”dedi.

(Haber-Ercan Demir)

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 15:03
YORUM EKLE

banner43

banner261

banner34

banner222

banner94

banner31

banner44

banner114