TASARLANAN VENTİLATÖR ERDOĞAN BEKTAŞ’A TANITILDI

TASARLANAN VENTİLATÖR ERDOĞAN BEKTAŞ’A TANITILDI

TASARLANAN VENTİLATÖR ERDOĞAN BEKTAŞ’A TANITILDI

Kdz. Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi Koronavirüs ile mücadele kapsamında sağlık çalışanlarına destek olmak için şimdiye dek ürettiği maske, siperlik, dezenfektan ve tıbbi görüntülemede kullanılan laringoskop aparatının ardından portatif ve kullanımı kolay bir ventilatör üretti. 

Kdz. Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi öğretmeni Taylan Çağatay Akın tarafından üretilen ve açık kaynak kodlu olma özelliği ile herkesin kullanımına ve geliştirmesine açık olarak sunulan ventilatör, aynı zamanda oksimetre olarak da hizmet vermektedir. 

Cihazın taşınabilir olması, acil durumlarda, hasta nakli sırasında hatta ambulanslarda kullanımı açısından önemli bir avantaj sağlamaktadır. Arduino temelli olup kodlanabilen ventilatör, 24 V ile çalışmakta, oksimetre ve kızılötesi LED ile algılayıcılar sayesinde kanın ışık geçirgenliğinden yararlanarak alyuvarlarda taşınan hemoglobin miktarını ölçebilmektedir. Nabız değerlerini de ölçen cihaz bu değerleri ekranda göstermektedir.

Milli Eğitim Müdür Vekili Harun Akgül’ün de katıldığı ziyarette Kdz. Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleri Vali Erdoğan Bektaş’a; farklı yaşlardaki insanlara bünyesine uygun miktarda hacim ve hızda solunum yaptırmak amacıyla ayarlanabilme özelliğine sahip cihazın, portatif olması ile birçok sağlık kuruluşunda kullanılmaya aday olduğunu ifade ettiler. 

Vali Erdoğan Bektaş da ziyarette sağlık camiamıza destek olmak amacıyla ventilatörü üreten öğretmenlerimize teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi. 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 16:41
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner300

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner299

banner114