Ege Demir, Gülüç’te deniz sahiline bir milyon ton zararlı curuf bıraktı, çevreciler ortada yok

*** ERDEMİR’den curuf ihalesini alan Ege Demir firmasının Ereğli’nin Gülüç Beldesi tersaneler bölgesinde deniz sahiline yaklaşık 1 milyon ton çevreye zararlı curuf döktüğü, ancak yetkili makamların duruma sessiz kaldığı bildiriliyor.

Öte yandan kuruluş işlemlerini yasal prosedüre uygun olarak tamamlayan ve çevreye olumsuz etkisi bulunmayan firmalara karşı ortalığı ayağa kaldıran çevrecilerin, Ege Demir firmasının sahile gelişigüzel zararlı curuf dökmesine karşı sessiz kalışları dikkat çekiyor.

Bölgede çevre ve doğa konusunda gerçek duyarlılığa sahip olan vatandaşlar ise, “çevreci” görüntüsü ile zaman zaman ortaya çıkıp yasalara uygun hareket eden firmalara karşı abartılı eylemler yapan kişiler için, “ Bunlar ne biçim çevreci ! Kimine aslan, kimine tavşan! İş ve işlemlerini yasalara uygun olarak sürdüren firmalara karşı eylem üstüne eylem yapıyor, ancak çalışma ruhsatları bulunmayan, çevreye zararlı curuf maddelerini deniz sahiline dolduran Ege Demir’e karşı kimsenin sesi çıkmıyor. Kimine aslan, kimine tavşan !.. Bunların yönlendirme ile hareket ettiklerini düşünüyoruz” şeklinde konuştular. 

Ege Demir’den, Ege Demir-Çelik”e…

Daha önce iflasını açıklayan Ege Demir’in sahibi Erdoğan Erdem bu kez Ege Demir-Çelik isimli bir firma kurarak yeniden Erdemir’in curuf ihalesine katılıp, ihaleyi alıyor. Ege Demir Çelik’in sahibi Erdoğan Erdem’in Erdemir üst düzey yöneticileri tarafından korunduğu ve çevreyi kirletmesine seyirci kalındığı iddia ediliyor.

Ege Demir Çelik’in, sadece Gülüç beldesinde değil, Erdemir sahası içinde de yaklaşık 2 milyon ton çevreyle zararlı curufu gelişigüzel ortada bıraktığı belirtiliyor. Standardlara uygun olmayan bir curuf tesisini kaçak olarak işleten firmaya yetkili makamların müdahale etmesi bekleniyor.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2021, 16:22
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner303

banner300

banner297

banner94

banner31

banner299

banner266

banner114