ZONGULDAK’TA İHRACATA YÖNELİK ÜRETİM YAPAN FİRMALAR İÇİN FIRSAT

Münster Başkonsolosumuzun Kuzey Vestfalya Sanayi ve Ticaret Odası ile Münster-Osnabrück Havalimanı (FMO) yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıda, pandemi sürecinden olumsuz etkilenen Münster-Osnabrück Havalimanının (FMO) yabancı yatırımcılar için bir ofis ve lojistik merkezi 12 bin metrekare) haline getirilmek istendiği ve buna ilaveten 10 hektarlık alana 2 kiralama ya da satın alma yoluyla lojistik, kargo ve depolama alanlarının inşa edileceği, Münster'in Kuzey-Güney (Köln-Hamburg) ve Doğu-Batı (Amsterdam-Berlin) ekseninde bir çok önemli kent ve limana kısa sürede ulaşım imkanı sunduğu belirtilmekte olup, yatırım yapmak isteyen Türk şirketleri için bölgenin avantajlı olduğu bildirildi.

Ayrıca, FMO'dan Corendon ve Sun Express şirketleri tarafından Ülkemizde Antalya, Adana, Ankara, İzmir, Kayseri ve Zonguldak olmak üzere altı şehre uçuşlar gerçekleştirildiği, FMO kullanan en büyük yolcu grubunu vatandaşlarımızın oluşturduğu, öte yandan THY'nin FMO-İstanbul Havaalanı arasında sefer başlatmasının arzu edildiği kaydedildi.

Yazıda devamla, Almanya'nın, Avrupa'da hem en büyük ticaret ortağımız hem de önemli bir transit geçiş ülkesi olması nedeniyle ve de bölgede yaşayan Türk nüfusu dikkate alındığında, ikili ilişkilerimizin daha üst seviyeye çıkarılması açısından bölgeye yatırım yapılmasının önemli kazanç sağlayacağının düşünüldüğü ifade edildi.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın TOBB aracılığıyla odamıza gönderdiği yazıda, Münster Başkonsolosumuzun Kuzey Vestfalya Sanayi ve Ticaret Odası ile Münster-Osnabrück Havalimanı (FMO) yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmede İlimizi de ilgilendiren gelişmeler olduğunu gördük. Pandemi koşullarında ekonomik zarar gören bölgedeki havaalanının farklı bir yapıya dönüştürüleceğini ve Zonguldak ile bağlantısı olan bu havaalanının ilimize katkı sunacağını değerlendirdik. Bu kapsamda konu ile ilgilenen üyelerimiz için gerekli bağlantıları kurmak için çalışmaya hazırız. Detaylı bilgi almak isteyen üyelerimiz odamıza başvurabilirler” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2021, 14:19
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner303

banner300

banner297

banner94

banner31

banner299

banner266

banner114