.....

.....

Din, akıl sahiplerini, kendi seçme ve istençleriyle, halde iyiye, hakikate, gelecekte ise, kurtuluşa götüren bir sistemdir.

Din, yaşamın anlamını daha önce olarak elde ettiği ilkelere uymada, dürüstlükte ve aşkınlığa ulaşmada, yakışır ahlaki hayat biçimine göre yaşamakta, tüm varlıkların hayatlarına saygı göstermede ve nefsini silerek, arzu ve isteklerine göre değil, akla göre yaşamakta bulmaktadır.

Atatürk, din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin devamına imkan yoktur. Dünyadaki işlerine zarar gelmemek şartıyla namazını kıl.

Namaz konusunda Atatürk’ ün gösterdiği duyarlılığı bir örnekle açıklamak gerekirse; 1930 yılında Atatürk Genel Kurmay başkanı Mareşal Fevzi Çakmak ile trenle yurt gezisine çıkmaktadır. Vagonda baş başa vermişler ülke sorunlarını konuşuyor. Yağcılığı ile bilinen bir mebus  Atatürk’ ün yanına geliyor. Ata’ nın kulağına gizli bir şeyler fısıldıyor, Atatürk aniden suratını asıyor ve Fevzi Paşa’ ya bakarak  “Paşam, lütfen benimle geliniz, gelen mebus bir haber getirdi beraber gözlemleyelim“ diyor. Cumhurbaşkanlığı üst düzeyde bulunanlara ilişkin vagona gidiyorlar, Atatürk vagonun kapısını sessizce açıyor ve Fevzi Paşa’ ya gösteriyor. Yüksek rütbeli subay vagonda kanepe üzerinde namazda bulunmaktadır. Atatürk vagonun kapısını kapattıktan sonra mebusun yüzüne tükürüyor ve Mareşal Fevzi Çakmak Paşa’ ya diyor ki, “ Paşam, bu mebus az önce kulağıma bir şeyler fısıldadığına şahit oldunuz. Bu mebus muhafız kıt’ asına ait üst düzey bir subayın vagonda namazda bulunduğunu söyledi. Bu mebus, namazı eda etmeyi kendince suç olarak nitelendiriyor. “ Durumu sizin de görmenizi sağlamak için buraya kadar zahmet ettirdim.” Atatürk ilk istasyonda mebusu trenden indiriyor ve gelen devre de mebus yaptırmıyor.

      Atatürk din konusundaki açıklamalarından dikkati çeken hususu da şu şekilde açıklamak mümkündür. Bizim dinimiz mantığa en uygun, en tabii bir dindir. Bizim dinimiz için herkesin elinde  bir ölçü vardır. Hangi şey ki akla, mantığa, halkın menfaat ve yararına uygundur; biliniz ki o bizim dinimize de uygundur. Dinimiz, milletimize değersiz ve küçük görülmeyi, zavallı ve hor görülmeyi tavsiye etmez. Aksine Allah da, Peygamber’ de insanların ve milletlerin namuslarını korumalarını emrediyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2021, 16:00
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner300

banner301

banner313

banner266

banner94

banner31

banner299

banner303

banner314

banner297