ERDEMİR"in, Alaplı'nın Osmanlı Köyü sınırları içinde inşa etmeyi planladığı demir tozu ayrıştırma (curuf) tesisi için gerekli olan imar düzenlemesinin yapılması yönündeki gündem maddesi İl Genel Meclisi'nde komisyonlara havale edildi.
Ereğli-Alaplı sınırında yer alan ve Ereğli ve Alaplı'da "doğayı mahvedeceği" gerekçesi ile Halil Posbıyık tarafından sert tepki gösterilen projenin uygulanması yönünde adımlar atılırken, Halil Posbıyık'ın sessiz kalması dikkat çekiyor.
Öte yandan Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin'in de, Alaplı'da yoğun çevre kirliliği oluşturacağı belirten demir toçu ayrıştırma tesisi ile ilgili açıklama yapması bekleniyor.

İl Genel Meclisi kabul edecek mi?

Alaplı'nın Osmanlı Köyü'nde inşa edilmesi planlanan demir tozu ayrıştırma tesisine ilişkin imar düzenlemesi teklifinin İl Genel Meclisi komisyonlarında ve genel kurulunda kabul edilip edilmeeceği merak ediliyor. 
Ereğli ve Alaplı'da hava, su, toprok ve bitki örtüsüne büyük zararlar vereceği ifade edilen demir tozu ayrıştırma tessi için imar düzenlemesine İl Genel Meclisi'nce izin verilip verilmeyeceği tartışılıyor.
İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli ve meclis üyelerinin konuyu ayrıntılı olarak inceleyip, gerekirse uzman görüşleri alınmasının sağlanması gerektiğini hatırlatan vatandaşlar, "ERDEMİR ekonomik kazanç sağlayacak diye, Ereğli ve Alaplı'da çevre felaketi yaşanmasına izin verilemez. İl Genel Meclisi'nin, çevre ve doğa hassasiyeti ile karar vermesini bekliyoruz" şeklinde konuştular.
(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2020, 18:01
YORUM EKLE

banner261

banner301

banner300

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner299

banner114