100 TBB delegesi, Metin Feyzioğlu’nu ‘tarihi bildiriyle’ genel kurula çağırdı

100 TBB delegesi, Metin Feyzioğlu’nu ‘tarihi bildiriyle’ genel kurula çağırdı

100 TBB delegesi, Metin Feyzioğlu’nu olağanüstü genel kurul yapmaya çağıran bir bildiriye imza attı. ‘Baro başkanlarına ve TBB delegelerine tarihi çağrımızdır’ başlıklı bildiride, “Birlik Başkanı’nın yasa değişikliğini bir devrim olarak değerlendirmesi, avukatların ve savunma mesleğinin nasıl bir ihanete uğradığını açıkça göstermiştir” denildi.
Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) 100 delegesi, birlik başkanı Metin Feyzioğlu’nu yayımladıkları bildiriyle genel kurul yapmaya çağırdı.

‘Baro başkanlarına ve TBB delegelerine tarihi çağrımızdır’ başlıklı bildiride, AKP- MHP’nin Meclis'ten geçirdiği ‘çoklu baro’ yasası hatırlatılarak, “Birlik Başkanı’nın yasa değişikliğini bir devrim olarak değerlendirmesi, avukatların ve savunma mesleğinin nasıl bir ihanete uğradığını açıkça göstermiştir” denildi.

Türkiye’de avukatlığın geleceğinin ekim ayında yapılacak baro seçimleri ile değişeceğini, geri dönülmez bir karmaşanın içerisine sürüklenebileceğine dikkate çekilen bildiride, “İntikamcı bir yaklaşımla düzenlenen yasa, üç büyük şehirde çoklu baro sistemine geçişi dayatırken, bu değişiklikten belki daha da vahimi temsilinde adaleti tamamen ortadan kaldırmasıdır. Yasa değişikliğinin Anayasa Mahkemesi’ne taşınması değerli bir adım olmakla birlikte, bu sürecin nasıl işleyeceği belirsizliklerle doludur” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’deki 80 baroya ve delegelere çağrı yapılan bildiride şu görüşlere yer verildi:

‘YOL HARİTASI BELİRLENMELİ’
“Barolarımızın ekim ayında görev süresi dolacak olan başkanlarını ve 552 delegeyi son bir tarihi görev beklemektedir. En az 25 baro gecikmeksizin bir araya gelerek, Avukatlık Kanunu’nun 115/2 maddesine ve 117/3 ve 7 maddeleri kapsamında, Avukatlık Kanunu’nda yapılan değişiklikleri görüşmek üzere olağanüstü genel kurul çağrısında bulunmalıdır. Yapılacak olan olağanüstü genel kurulda baroların bundan sonraki yol haritası belirlenmeli, çoklu baro sistemine geçecek şehirlerde nasıl bir politika izleneceği konuşulması gerekiyor.”

“Çoklu baro” teklifinin 80 baronun itirazlarına rağmen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun AK Parti’ye verdiği destek ile yasalaştığına vurgu yapılarak, “Birlik Başkanı’nın yasa değişikliğini bir devrim olarak değerlendirmesi, avukatların ve savunma mesleğinin nasıl bir ihanete uğradığını açıkça göstermiştir. Birlik Başkanı, ilkesiz ve tutarsız davranışlarıyla, toplum ve avukat kamuoyunun önünde güvenilirliğinin son kırıntılarını da yok etmiştir. Ayrıca Feyzioğlu hakkında da güven oylaması yapılmalı. Çıkan sonuç tarihe ve TBB kayıtlarına geçecektir” ifadeleri yer aldı.(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 11:46
YORUM EKLE

banner43

banner261

banner292

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner299

banner114