Cuma hutbesinde Kadın haklarına dikkat çekildi

Cuma hutbesinde Kadın haklarına dikkat çekildi

Cuma hutbesinde Kadın haklarına dikkat çekildi

Kurban bayramınına denk gelmesi nedeniyle İslam dünyasında hem Kurban Bayramı sevinci hem de cuma sevinci bir arada yaşandı.

Cuma hutbesinde, "Bir Kurban Bayramı’na ve Cuma sevincine daha erişmeyi bizlere lütfetti" denildi.
Hutbede ayrıca yüce islam dinimizin kadına verdiği önemden bahsedilerek, "Dikkat edin! Sizin kadınlar üzerinde hakkınız olduğu gibi onların da sizin üzerinizde hakları vardır.”
buyurarak, asırlar önce kadının hakları, saygınlığı ve dokunulmazlığı konusunda Müslümanları uyarmıştır."denildi.
Kurban mı ibadetin öneminden de bahsedilen cumartesi şu şekilde:

VEDA HUTBESİ:ÇAĞLARI AŞAN NEBEVİ VASİYET
"Muhterem Müslümanlar! Her türlü hamd ve övgüye, tesbih ve tazime layık olan Yüce Rabbimize sonsuz şükürler olsun. Bir Kurban Bayramı’na ve Cuma sevincine daha erişmeyi bizlere lütfetti. Maddi ve manevi bütün varlığımızla O’nun rızasına talip olduğumuzu idrak ederek bayram namazlarımızı kıldık,
kurbanlarımızı eda ettik. Yeryüzündeki bütün
müminlerle birlikte bayramın bereketini yaşıyoruz.

Aziz Müminler! Her yıl bayram sevincimize hacılarımızın  dilinden dökülen “Lebbeyk Allahümme Lebbeyk”  nidaları eşlik ederdi. Ama bu yıl Beytullah’a,  Arafat’a, Müzdelife’ye, Mina’ya varamadık. Hacı  adaylarımız mahzun, yüreklerimiz buruk.
Rabbimizden en yakın zamanda sağlık, afiyet ve  emniyet içinde mübarek beldelere yeniden kavuşmayı, Kâbe’de tavaf edip, Mescid-i  Nebevi’de huzura ermeyi diliyoruz.

Kıymetli Müslümanlar!
Geliniz! Kutsal topraklara olan hasretimizi bir nebze de olsa dindirmek için bugün Peygamberimizin Veda Haccı’nı hatırlayalım. Onun Veda Haccı esnasında okuduğu hutbelerde insanlığa miras bıraktığı çağlar üstü mesajlardan birkaçına burada kulak verelim. Hep birlikte o anı yaşarcasına tefekkür edelim, inşirah bulalım.

Değerli Müminler! Rahmet Peygamberi (s.a.s), Arafat’ta büyük bir kalabalığa seslenirken, Allah’a hamd ve sena ettikten sonra şöyle buyurmuştu:
“Ey insanlar! Biliniz ki Rabbiniz birdir, atanız da birdir. Hepiniz  dem’densiniz,  hem de topraktandır. Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın Arap’a, beyazın siyaha, siyahın beyaza hiçbir üstünlüğü  yoktur. Allah katında üstünlük ancak takva iledir. Biliniz ki bu (Zilhicce) ayınızda, bu (Mekke) şehrinizde bu (Arefe) gününüz nasıl mukaddes ise kanlarınız, mallarınız ve ırzlarınız da aynı şekilde mukaddestir, dokunulmazdır.”
O gün Peygamberimiz, faizin her türlüsünü ve kan davalarını ayaklarının altına aldığını ilan etmiştir.
“Dikkat edin! Sizin kadınlar üzerinde hakkınız
olduğu gibi onların da sizin üzerinizde hakları vardır.”
buyurarak, asırlar önce kadının hakları, saygınlığı ve dokunulmazlığı konusunda Müslümanları uyarmıştır.
Veda Hutbesini dinlemeye devam edelim:
“Ey insanlar! Sözlerimi iyi dinleyin ve öğrenin.
Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Bir Müslüman’ın
malı, rızası olmadıkça diğer bir Müslüman’a helâl  olmaz. Sakın zulmetmeyin… Ödünç alınan şeyler sahibine geri verilmelidir. Borçlar ödenmelidir. Kimin
yanında bir emanet varsa onu sahibine iade etsin.”
“Ey müminler! Size iki şey bırakıyorum. Onlara
sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla  şaşırmazsınız: Bunlar, Allah’ın Kitabı ve  Peygamberinin sünnetidir.”

Aziz Müslümanlar! Bu şerefli sözler, Son Peygamber’in insanlığa  vasiyeti, ümmetine emaneti, güvenli bir geleceğin teminatıdır. Onun sevgisiyle dolu hayatlarımıza  rehberdir. Hutbemi bir ayet-i kerimeyle bitiriyorum:
“Resûlüm! De ki: ‘Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah bağışlayan ve merhamet
edendir.”
(Haber-Ercan Demir)

YORUM EKLE

banner43

banner261

banner292

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner299

banner114