“Devlet korumasında yetişen çocuklarımızla gurur duyuyoruz”

“Devlet korumasında yetişen çocuklarımızla gurur duyuyoruz”

 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Bakanlığa bağlı kuruluşlarda yetişen çocukların spor, sanat ve kültürel faaliyetlere yönlendirildiğini belirterek, “Çocuklarımız özellikle sporda ulusal ve uluslararası alanlarda düzenlenen yarışmalardaki başarılarıyla dikkati çekiyor. Kuruluşlarımızdaki çocuklarımızdan 14’ü milli sporcu olmak üzere 2 bin 394’ü lisanslı spor yapıyor” dedi
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Bakanlığın sosyal hizmet modellerinden yararlanan korunma ve bakım altındaki çocukların, fiziksel, bilişsel, psikolojik ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesine, boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerinin sağlanmasına önem verdiklerini ifade etti. Bakan Yanık, çocukların ilgi ve yeteneklerine göre sanata veya spora yönlendirildiğini belirtti. Spor branşlarının tanıtılması amacıyla Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri ile iş birliğiyle toplantılar ve etkinlikler düzenlendiğini kaydeden Bakan Yanık, çocukların bu etkinliklere katılımlarının teşvik edildiğini dile getirerek, kuruluşlarda yetişmiş başarılı kişilerin de model gösterilerek çocukların onları örnek almalarının hedeflendiğini belirtti.

“Çocuklarımızın hem sportmence rekabet etmesine hem de sosyalleşmelerine ortam sağlıyoruz”
Çeşitli turnuvalar ve etkinliklerin düzenlendiğini söyleyen Bakan Yanık, şunları kaydetti:
“Bakanlığımız bünyesinde lisansı bulunan çocuklarımızın katılımıyla turnuvalar ve etkinlikler düzenliyoruz. Böylece çocuklarımızın hem sportmence rekabet etmesine hem de sosyalleşmelerine ortam sağlıyoruz. Liseye geçişte ise çocuklara rehberlik yapılarak sanata ilgisi ve yeteneği olanlar güzel sanatlar liselerine, spora ilgisi ve yeteneği olanlar spor liselerine yönlendiriliyor. Çocuklarımız özellikle sporda ulusal ve uluslararası alanlarda düzenlenen yarışmalardaki başarılarıyla dikkati çekiyor. Kuruluşlarımızda yetişen çocuklarımızdan 14’ü milli sporcu olmak üzere 2 bin 394’ü lisanslı spor yapıyor. Çocuklarımızın 2 bin 293’ü ise lisanssız olarak sporla ilgileniyor. Devlet korumasında yetişen çocuklarımızla gurur duyuyoruz.”
Devlet korumasında yetişen çocukların kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılımlarına da önem verdiklerini vurgulayan Yanık, müzik, edebiyat, kompozisyon, resim, robotik kodlama, sinema, tezhip, tiyatro, yazarlık, ahşap boyama, aşçılık, bale, boncuk pano yapımı, dans, drama, ebru sanatı, edebiyat, el işi filografi, fotoğrafçılık, keçe çalışması, mozaik yapımı gibi alanlarda faaliyetler düzenlendiğini ifade etti.

Derecelik çocuklar yetişiyor
Bakan Yanık, ulusal ve uluslararası yarışmalarda derece kazanan çocuklar ile çocukların yarışmalara nasıl hazırlandıklarına ilişkin de bilgi verdi. Buna göre; devlet korumasında yetişen çocuklardan Aleyna Yaslı’nın uluslararası wushu kung fu şampiyonalarında Sanda, Taolu ve Tai Chi müsabakalarında birincilikler kazandığı belirtilirken, Dilek Gök’ün Muay Thai'de Avrupa birinciliği, Ayşegül Tübek’in Wushu Sanda dalında Balkan üçüncülüğü elde ettiği aktarıldı. Ahmet Mıntaz’ın özel sporcu yüzme yarışmalarında serbest, sırtüstü ve kelebek stillerinde ulusal ve uluslararası yarışmalarda altın, gümüş ve bronz madalyalar kazandığı, Ejder Teker’in Muay Thai ve Kick Boks spor branşlarında 2016 yılından bu yana ulusal ve uluslararası turnuvalara katılıp, ulusal turnuvalarda birincilik, ikincilik ve üçüncülükler elde ettiği, Mukadder Batır’ın 2014’te İspanya’nın Bilbao şehrinde yapılan Büyükler Avrupa Şampiyonası’nda Avrupa üçüncüsü, 2016’da Avrupa Büyükler Kick Boks Şampiyonası Slovenya Maribor’da Avrupa ikincisi, 2017’de Macaristan'ın Budapeşte şehrindeki Dünya Büyükler Kick Boks Şampiyonası'nda dünya üçüncüsü olduğu aktarıldı. Fatih Başköy’ün ise güreşte 2011’den bu yana katıldığı, yıldızlar, gençler ve büyükler Türkiye, Avrupa ve dünya müsabakalarında birincilik, ikincilik ve üçüncülük kazandığı ve Emrah Aydın’ın halterde Türkiye, Avrupa ve dünya şampiyonalarında birinci, ikinci ve üçüncülük unvanlarının sahibi olduğu belirtildi.

Sporcu çocuklara özel beslenme programları uygulanıyor
Profesyonel spor yapan çocuklar antrenörlerin sorumluluğunda çalışmalarını yürütüyor ve sporcu çocuklara özel beslenme programları uygulanıyor. Özellikle önemli turnuvalar öncesinde çocukların ihtiyaç duyduğu psikolojik destek, ilgili ekipler tarafından sağlanıyor. Sporcu çocukların öğrenim gördüğü okuldaki idareci ve öğretmenlerden kaldıkları kuruluştaki personele kadar herkesin bu desteğin parçası olması için çaba gösteriliyor. 

İHA

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2021, 13:54
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner300

banner301

banner313

banner297

banner94

banner31

banner299

banner303

banner314

banner266