EMEKLİLER KORUNMUYOR!

Türkiye Emekliler Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Memiş, emekli aylıklarının 6 aylık TÜFE artışına eklenmesi ile birlikte emeklileri korumayan bir sisteme geçildiğini ifade etti.

Emekli aylığı hesaplamalarında teknik değişikliklere gidilmesi ve özellikle karma emekli aylığı hesaplama sisteminin değiştirilmesi çağrısında bulunan Hüseyin Memiş şunları söyledi:

EMEKLİLERE İNSANCA YAŞAMAYA YETECEK BİR MAAŞ VERİLMELİDİR

"Fiyat artışları emekli aylıklarının 6 aylık TÜFE artışına eklenmesi ile birlikte emeklileri korumayan bir sisteme geçilmiştir. 418 maddenin yer aldığı enflasyon sepetinde emeklimizi temsil eden madde sayısı sınırlı kalmıştır.

6 aylık TÜFE artışlarına göre yapılan zamlarla emekli aylıkları reel olarak korunamamıştır 

Emekli aylıklarının artışı bilimsel bir sisteme dönüştürülmeli, seyyanen zamlar ile birlikte refahtan pay verilmelidir. 

Türkiye Emekliler Derneği'nin mücadelesi sonunda 2 bin sonrasında 5 kez seyyanen zamlar alınmıştır. 2000 sonrasında emekli olanlara karma emekli aylığı hesaplaması uygulanmaktadır. Bu uygulama adaletsizliği arttırdığı gibi emekli aylıklarında da ciddi kayıplara neden olmaktadır. Emekli aylığı hesaplamalarında teknik değişikliklere gidilmeli ve özellikle karma emekli aylığı hesaplama sistemi değiştirilmelidir. Emeklilerimize insanca yaşamaya yetecek bir aylık ödenmelidir. Çalıştığı dönemlerde devletine vergi ve prim ödeyen ve katma değer yaratan emeklerimizin ülkemizin her eserinde alınteri vardır. Aylık bağlama sistemi eskiden olduğu gibi yüzde 70 ve en yüksek 5 senenin 3 senesi 5 bin prim gün sayısından sonra her 240 güne bir puan verilmesini istiyoruz."

(Haber-Ercan Demir)

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 17:51
YORUM EKLE

banner261

banner301

banner300

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner299

banner114