Esnaf ve sanayiciler, kamu borçlarının yapılandırılmasını istiyor

Esnaf ve sanayiciler, kamu borçlarının yapılandırılmasını istiyor

Esnaf ve sanayiciler, kamu borçlarının yapılandırılmasını istiyor

Esnaf ve sanatkarlar ile reel sektör temsilcileri, kamu borçlarının faizsiz ertelenmesi ve yeniden yapılandırılmasını talep etti.

Esnaf ve Sanatkarları odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun,  koronavirüs salgını nedeniyle bir çok esnafın zarar ettiğini belirtti.

ZESOB Başkanı Muharrem Coşkun, salgın nedeniyle ekim ayına ertelenen vergi ve prim ödemeler için vaktin daraldığını hatırlatarak, "Reel sektörün beklentisi borçların yeniden yapılandırılmasıdır. Aksi halde piyasalarda daralma yaşanabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Muharrem Coşkun "Pandemi dönemde en fazla sıkıntı çeken esnaf kuruluşlarının temsilciliğini yapıyoruz bu konuda taleplerimiz de oldu, hem sosyal sigortalar kurumuna hem de vergi dairesine yapılandırma talebimiz var. Aynı zamanda yapılandırmanın 1 ay birini 1 ay ötekini öderken sıkıntı yaşayacağımız için şöyle bir talebimiz var, hükümetimiz den Maliye Bakanlığımızın Kamu Bankalar Birliği ile görüşüp tüm borçlarının tamamını uzun vadeli bankalardan kredi kullanarak bir kereye mahsus SGK'ya ve vergi idaresine yatırılması talebimiz var. biz sadece banka ile muhattap olalım. Vadesini de uzun yayarak verebileceğimiz oranda bir kredi talebimiz var. Yani yapılandırmayı yapıp ödeyemedikten sonra bir anlamı olmuyor, bunu ödeyebilmemiz için rantabıl olabilmesi için bankalarla anlaşıp Sosyal sigortalar kurumuna veya vergi dairesine olan borçların bir kereye mahsus tamamının ödenip ana parayı faizi silinmek şartı ile böyle bir rahatlık bekliyoruz. Perşembe günü Ankara'da bir toplantımız var toplantıda bunu gündeme getireceğiz tekrar."

(Haber-Ercan Demir)

YORUM EKLE

banner261

banner300

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner114