Hepimize sorumluluk düşüyor!

Hepimize sorumluluk düşüyor!

Hepimize sorumluluk düşüyor!

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde Cuma Hutbesinde Down Sendromu ve Otizm farkındalığına dikkat çekildi 

Her hafta hutbe için bir konu belirleyen Diyanet, yeni haftanın konu başlığını “Birbirimizin farkında olalım” olarak duyurmuştu. Down sendromu ve otizmli bireylere farkındalık mesajlarının da yer aldığı hutbe, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde Cuma Namazı'nda okundu.

2 Nisan’da Cuma namazı hutbesinde de down sendromu ve otizm farkındalığıyla ilgili bilgiler verilen hutbede, "Down sendromlu ve otizmli kardeşlerimizin ve ailelerinin, hayatın hiçbir alanında kendilerini yalnız hissetmemeleri için hepimize sorumluluklar düşmektedir.Kardeşlerimize karşı duyarlı olmak, gereken desteği göstermek, hayatlarını kolaylaştırmak dini ve insani görevimizdir"denildi.
Down Sendromu ve Otizmli bireylerle insan onuruna yakışır bir ilişki ve samimi bir yakınlık kurulması gerektiği belirtilen hutbede, müslümanlara şöyle seslenirdi:


BİRBİRİMİZİN FARKINDA OLALIM
Muhterem Müslümanlar! Her birimiz bir imtihandayız. Dünya ve ahiret mutluluğunun peşinde, zorlukları aşabilmenin gayretindeyiz. Yaratılışımız gereği sevinci ve hüznü, neşeyi ve kederi birlikte yaşamaktayız. Çeşitli hastalıklar, sıkıntılar ve engellerle sınanmanın yanında down sendromu ve otizm gibi gelişim farklılıklarıyla da karşılaşmaktayız. 
Yaşanan her zorluğun, çekilen her zahmetin, öğretici ve insanı geliştirici bir boyutu vardır. Zorluk ve sıkıntıları göğüslemek, her halimizde Allah Teâlâ’nın rızasını gözetmek, insanda kemal sıfatlarının açığa çıkmasına vesile olur.

Aziz Müminler! Gelişim farklılıkları hakkında doğru bilgilenmemiz, tedavi ve rehabilitasyon imkanlarını araştırıp ehil ellerden destek almamız gerekir. Bu tür durumlarda erken tanı ve buna bağlı olarak doğru tedavilerin ve bilhassa uygun eğitimin vaktinde başlaması son derece önemlidir.

Kıymetli Müslümanlar! Down sendromlu ve otizmli kardeşlerimizin ve ailelerinin, hayatın hiçbir alanında kendilerini yalnız hissetmemeleri için hepimize sorumluluklar düşmektedir. 

Değerli Müminler! Cenâb-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurur: “Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin velileridir.” O halde birbirimizin farkında olalım. Kardeşlerimizle insan onuruna yakışır bir ilişki ve samimi bir yakınlık kuralım. Sonra da ellerimizi Rabbimize açalım, tam bir teslimiyet içinde O’na boyun eğip sabır ve şifa dileyelim. Bizleri hem bu dünyada hem de ahirette mesut ve bahtiyar kılacak bir kulluk bilincine eriştirmesini O’ndan niyaz edelim. 
Hutbeyi Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in şu hadisiyle bitiriyorum: “Mümin, mümin kardeşi için birbirine sımsıkı kenetlenmiş tuğlalardan oluşan bir bina gibidir.”

(Haber-Ercan Demir)

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2021, 14:49
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner300

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner299

banner114