İyi Partili kadınlar Zonguldak'ta papatya ve maske dağıttı

İyi Partili kadınlar Zonguldak'ta papatya ve maske dağıttı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle, Zonguldak'ta iyi Partili kadınlar tarafından, 

kadınlara papatya ve maske  dağıtıldı.

Ayrıca 6284 sayılı kadınların haklarını yazılı olduğu broşürlerde dağıtıldı.

İlk olarak ise  madenci anıtında basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına İYİ Partili yöneticilerle birlikte CHP’li yöneticilerde ayrıca hazır bulundu.

İyi Parti Kadın Politikaları Başkanı Dilek Demirel yaptığı açıklamada,  ükemizde kadına yönelik şiddet vakalarının gün geçtikçe artmakta  ve  neredeyse her gün bir  şüpheli kadın ölümü gerçekleşmekte olduğunu söyledi.

kadınların hür ve erkekler ile eşit bireyler olduğunun göz ardı edildiğini direkt Demirel sözlerine şekilde devam etti:

"Bugün, 8 Mart 1857’de New York'ta çoğunluğu kadın olan işçilerin eşit işe eşit ücret talebiyle ve insancıl koşullarda çalışma isteğiyle grev yaparken fabrikada kilitlenmeleri sonucunda yanarak hayatlarını kaybettikleri gündür. Bugün, kadınların haklı mücadelesinde nasıl engellendiklerinin apaçık gözler önüne serildiği gündür.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, "Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur." sözünü yapmış olduğu çalışmalara temel almış, kadın-erkek eşitliğini sağlamak için birçok ülkeden daha önce kadınların haklarını kazanmaları için yasa düzenlemeleri yapmıştır. Ancak günümüze geldiğimizde, yürütülen yanlış politikalar sonucu ülkemizde kadınların statüsü medeniyet seviyesine ulaşacağı yerde maalesef geriye gitmiştir. Kadını yok sayan, aşağılayan, kadın yoksulluğunun artmasına sebep olan anlayış iktidarca desteklenmekte; kadınların hür ve erkekler ile eşit bireyler olduğu göz ardı edilmektedir. Ekonomik sistemin ürettiği sömürü en çok kadınları etkilemekte, iş dünyasında da kadınlar hayatta kalmak için var gücüyle çabalamak zorunda bırakılmaktadır.

Ülkemizde kadına yönelik şiddet vakaları gün geçtikçe artmakta, neredeyse her gün bir  şüpheli kadın ölümü gerçekleşmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği derinleşmekte, pandemiyle birlikte kadınların ev içi yükü daha da artmakta ve kadın istihdam oranları düşmektedir. Siyasette, medyada ve toplumsal yaşamda eril dil yaygınlaşmakta, bunun sonucu olarak eril anlayış adalet sistemine de sıçramaktadır. Eril adalet anlayışı ise savunmalarda mağdur kadının onurunu zedeleyecek ifadeler kullanılmasına ve verilecek cezalarda indirime gidilmesine yol açmaktadır.

Biz İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı olarak kadınların toplumda birey olarak var olduğu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, kadınlara yönelik her türlü şiddetin ve ayrımcılığın önlendiği Türkiye hayalimiz gerçekleşene dek mücadelemize devam edeceğiz. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleşmiş olan kazanımlarımızdan hiçbir zaman ödün vermeyeceğiz."

(Haber-Ercan Demir)

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2021, 16:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 1 ay Önce

Gül cok mu pahaliydi

banner302

banner261

banner301

banner300

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner303

banner299

banner114