Kadın ve Demokrasi Derneği dualarla açıldı

Kadın ve Demokrasi Derneği dualarla açıldı

Kadın ve Demokrasi Derneği dualarla açıldı

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Zonguldak İl Temsilciliği’nin açılışı görkemli bir şekilde gerçekleştirildi.

Açılış törenine, Vali Ahmet Çınar, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Faruk Çaturoğlu ve Özcan Ulupınar, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun ile çok sayıda belediye başkanı, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

 

 

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Zonguldak İl Temsilciliği açılış töreni yapıldı.

ZÜLEYHA YILDIRIM: ZONGULDAKLI KADINLAR OLARAK BU YOLCULUKTA BİZ DE VARIZ DİYORUZ.

Törende ilk konuşmayı KADEM Zonguldak İl Temsilcisi Züleyha Yıldırım yaptı.

Yıldırım konuşmasında Zonguldaklı kadınlar olarak bu yolculukta biz de varız Dediklerini belirterek şunları söyledi: “Altında karaelmas üzerinde pırlanta gibi insanların olduğu şehitler diyarı Zonguldak’ın Türkiye genelinde 28. KADEM temsilciliğini açıyor olmaktan gurur duyuyoruz. Açılış törenimize hoş geldiniz şerefler verdiniz. Bildiğiniz gibi KADEM, 2013 yılında Başkanımız Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz ve Başkan Yardımcımız Sayın Sümeyye Erdoğan Bayraktar hanımefendinin önderliğinde 8 Mart dünya kadınlar gününde kuruldu. Kurulduğu günden bu yana yaptığı çalışmalarla hep ses getiren ve gönül köprüleri kuran bir kuruluş oldu. Kadın varsa demokrasi var diyen KADEM; kadınlarımızı, geleceğin anneleri olan genç kızlarımızı sosyal, siyasal, ekonomik anlamda güçlendirerek topluma yön veren, sorunlara çözüm üreten söylem ve politikalar geliştiren bir sivil toplum kuruluştur.

Biz Zonguldaklı kadınlar olarak, KADEM çatısı altında kadınlarımızın her alanda var olmaları için gayret göstereceğiz. Başkanımızın da işaret ettiği gibi kadının erkeği erkeğin kadını tamamladığı bir dünya oluşturmak için elimizden geleni yapacağız. KADEM; farklı sahalarda çalışan, üreten farklı donanım ve birikimlere sahip olan, milli ve manevi değerleri taşıyan, haklarını bilen kadınlarımızın ulusal ve uluslararası platformda dünya kadınları ile rekabet edebilecek düzeye getiren bir vizyon ile bu yola çıktı. Zonguldaklı kadınlar olarak bu yolculukta biz de varız diyoruz. Çıktığımız bu yolda bize yardımcı olan sayın Vekilim Özcan Ulupınar Beyefendiye, sayın Ereğli belediye başkanımız Hüseyin Uysal beyefendiye, Kozlu belediye başkanımız sayın Kerim Yılmaz beyefendiye,( MKYK üyemiz Sevda Tığ hanımefendiye ) sırt sırta verdiğimiz yürütme kurulu arkadaşlarıma sonsuz teşekkürler ediyorum.”

GENEL BAŞKAN YILMAZ: BİR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ OLARAK MESELEYE SALT KADIN VE CİNSİYET ODAKLI DEĞİL,  İNSAN OLMAK VE İNSAN HAKLARI KAPSAMINDA BAKIYORUZ

KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz’da konuşmasında bir Zonguldaklı olarak yaşadığı ve büyüdüğü bir şehirde, kendisini genel başkanlığını yaptığı bir sivil toplu kuruluşunun şubesini açmanın mutluluğunu ve onurunu yaşadığını belirtti.

Bir sivil toplum örgütü olarak meseleye salt kadın ve cinsiyet odaklı değil,  insan olmak ve insan hakları kapsamında baktıklarını belirten Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz şunları ifade etti: “Dünya değişmekte, yaşam biçimleri çeşitlenmekte,  tarih hiç durmaksızın bu hareketliliği yazmaktadır,  bu değişim hiç kuşkusuz erkek ve kadın eli ile yapılmaktadır. Kadın ve erkek, birey olarak ele alındığında, yaşamı devam ettirmek için birbirini tamamlayan bir bütün olarak karşımıza çıkarlar, bu bütünlük referansını manevi değerlerden, aile olmaktan ve kültürden alır.  İşte tam da bu nedenle bir sivil toplum örgütü olarak meseleye salt kadın ve cinsiyet odaklı değil,  insan olmak ve insan hakları kapsamında baktığımızı ifade etmek isterim. Toplumu, aileyi oluşturan iki temel varlık kadın ve erkektir. Ancak kadın ve kadının rolü maalesef uzun zaman boyunca ötekileştirilmiş, arka plana itilmeye çalışılmıştır. Oysaki kadının ilerlemesi sadece bir kadın meselesi değildir.  Toplumsal adaletin bir şartı olmakla birlikte demokratik, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yoludur. 15 yılı aşkın süredir, kadının ilerlemesi ve kalkındırılması noktasında politika ve stratejiler üretiliyor, vizyon çalışmaları yapılıyor, elbette olumlu çok gelişme kaydetmemize rağmen, henüz tam olarak istediğimiz seviyeye gelebilmiş değiliz. Ancak biz kadınlar olarak bu çalışmaların devamını, kazanımlarımızın yeni kazanımlarla taçlanmasını talep ediyoruz. Hepinizin bildiği bir 28 Şubat gerçeği yaşandı. Bugün uluslararası alanda bayrağımızı, ülkemizi temsil eden genç kızlarımızın üniversite kapılarından geri çevrildiği günleri geçirdik.  Çok geriye gitmeye de gerek yok. 15 Temmuz’u çok iyi hatırlıyoruz. Artık, bu gibi süreçlerin yeniden yaşanması bir tarafa, ihtimalini bile aklımızdan geçirmek istemiyoruz. Bugün geldiğimiz noktada, Türkiye’nin artık böyle meselelerle kaybedecek zamanı yok. KADEM olarak bizler de diyoruz ki daha insan hakları merkezli, yaşanabilir bir dünya için, kadının etkinlik alanının güçlendirilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda fırsat ve olanaklardan eşit, adil bir biçimde yararlanması son derece önemlidir. Kadın ve erkeğin birbirini tamamladığı, rollerin adil, hakkaniyetli ve dengeli şekilde dağıtıldığı, her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı bir düzen inşa etmeliyiz. Bunu temel meselemiz olarak görmeliyiz. Zira bu hepimizin görevi, hepimizin ortak sorumluluğudur.   

Sözlerime burada son verirken Zonguldak Temsilciliğimizin de bu doğrultuda yapacağı çalışmaların şimdiden hayırlı olması temenni ediyor, hepinizi selamlıyorum.

“Bir şey yap güzel olsun. Huzura vesile olsun, rikkate yol açsın, şevk versin, hakikate işaret etsin. Bir şey yap doğru olsun. İnsanları yalanın ve yanlışın bataklığına düşmekten korusun. Rüzgâra ve akıntıya kapılmasın; kırılsın lakin eğilip bükülmesin. Bir şey yap iyi olsun. Hizmetten, hürmetten, merhametten müteşekkil olsun. Kalpleri yumuşatsın, garibin, yolcunun, zayıfın derdine derman olsun.”

HÜSEYİN UYSAL: KADEM’İN AÇILIŞINI ÇOK ÖNEMSİYORUM

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’da yaptığı konuşmada, 15 Temmuz’da sokaklara çıkan halkın ikinci servi yırtıp atağını söyledi.

Kadınlar olmasa hiçbir şeyin olmayacağını her şeyin temelinde kadını yatağını belirten başkan Hüseyin Uysal,  KADEM’in açılışını önemsediğini söyledi.

FARUK ÇATUROĞLU: AFRİN OPERASYONUNU YÜZDE 70 MİLLİ SİLAHLARLA YÜRÜTÜYORUZ

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu’da konuşmasında Afrin operasyonunun yüzde 70 mili silahlarla yürütüldüğüne dikkat çekerek, “15 yılda biz o silahları üretmeseydik bugün teröre karşı mücadele edemezdik. O mili silahlarla bugün terörün kökünü kazıyoruz” diyerek mili duyarlılığa ve mili şahlanışına dikkat çekti.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çatuoğlu ise yaptığı konuşmada kadınların her alanda desteklenmesi gerektiğini belirtti. Bu noktada KADEM Vakfı’nın önemine değinen Çaturoğlu geçmiş yıllarda milletin oyu ile seçilen ancak başörtüsünden dolayı meclisten çıkartılan Merve Kavakçı’yı hatırlattı.

ÖZCAN ULUPINAR: 2018’DE YOL SORUNLARIN ÇÖZECEĞİZ

AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar’da kadınlara büyük bir önem verdiklerini söylerdi.

Sabah annesini elini öperek yola çıktığını ve yol üzerinde çocuğu ile birlikte bir adını alarak Zonguldak’a kadar getirdiğini anlatan Milletvekili Ulupınar, kadınların geçmişte okutulmadığını ve bunu yanlış olduğunu söyledi.AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar ise aile içinde kadınların geri planda tutulduğunu ve hatta yüksek tahsil noktasında eskiden önlerinin kapandığına dikkat çekti. Kendi eşi üzerinden örnek veren ve eşini her alanda desteklediğini belirten Ulupınar, kadınların çalışma hayatında bulunmalarını, tahsil ve kariyer yapmalarını ancak aile yaşantılarını arka planda tutmamaları gerektiğini belirtti.

Özcan Ulupınar, “Kadınlarımız kariyer de yapmalı ama evinin işini başka birisi yapmamalı, yemeği başka birisi yapmamalı, çocuğa bakıcı bakmamalı. Çocuğa kendisi bakmaülı. Geleceğimiz kadınlarımızın elindedir. Kadılarımız hem evini ihmal etmesin hemde kariyerde yapmalıdır” dedi.

Zonguldak’ta yatırımlara devam ettiklerini belirten Milletvekili Ulupınar, “2018’de yol sorunların çözeceğiz” dedi.

Milletvekili Ulupınar son olarak son olarak Zonguldak Belediyesi’ni 2019’da alacaklarını da sözlerine ekledi.

VALİ ÇINAR, KADEM’İN AÇILIŞINI KUTLADI

Son olarak ise Vali Ahmet çınar konuşma yaparak, “Hayırlı faaliyetler yapmayı nasip eylesin onlar destek olmayı bize nasip eylesin” dedi

Memuriyete ilk başladığı yıllardaki geçen anısını anlatan Vali Ahmet Çınar, En son kürsüye çıkarak katılımcılara seslenen ve anılarını anlatan Zonguldak Valisi Ahmet Çınar ise, “KADEM hem ülkemize hem de şehrimize hayırlı uğurlu olsun. Allah kadınlarımızın kendilerini ifade edebilecek faaliyetler yapmalarını nasip etsin. Ve onlara da destek olmayı bizlere nasip eylesin. İlk memuriyetime gümrükçülüktü benim. Mevzuat kurslarından sonra staja başladık. 3 kadın 2 erkek bizde stajyerler olarak orada yer aldık. O zaman ki ablalarımız bizlere çay söylediler. Çaycı geldi. Tepsi ile önce erkeklere çay verdi. Bayanlara çayı verirken ise affedersiniz, “Zıkkım içesiniz” gibisinden çay verdi. Bayanlar güldüler. Niye böyle oldu biliyor musunuz? Dediler. Bu beyefendi işe yeni girmiş. Kars’tan gelmiş tabi. Çay istendiği zaman erkeklere veriyor kadınlara vermiyor. Sormuşlar bize niye çay vermiyorsun. Tabi adam cevapta vermiyor muhatap da almıyor. Müdüre gidiyorlar bize çay getirmiyor diye. Müdür çağırıyor. Sen niye çay vermiyorsun diye soruyor. Kendi aksanı ile ben kadınlara çay vermem diyor. Bu cehalet ile beslenmiş bir ahlak meselesidir. Böyle durumları dünyanın her yerinde bulabilirsiniz.  Biz bu ahlakı yüce dinimizden ve onun elçisi Peygamber Efendimizden alırsak bir sıkıntı kalmayacaktır.”

DERNEK DUALARLA AÇILDI

Ardından KADEM’in açılışı temsili olarak toplu olarak gerçekleştirildi.

Açılış öncesinde Müftü Rüstem can dua etti ve ardından protokol üyeleri tarafından derneğin açılışı temsili olarak gerçekleştirildi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2018, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner43

banner30

banner44

banner114

banner94

banner34

banner222

banner31