MADENCİ KOROSU, ANKARA’DA KONSER VERDİ

MADENCİ KOROSU, ANKARA’DA KONSER VERDİ

MADENCİ KOROSU, ANKARA’DA KONSER VERDİ

Zonguldak maden işçilerinden oluşan Madenci Korosu, Ankara’da 7 Aralık 2019 tarihinde Nazım Hikmet Sanat ve Kongre Merkezi’nde bir konser verdi.

Zonguldak Kent Konseyi, Genel Maden İşçileri Sendikası ve Ankara Zonguldaklılar Derneği’nin girişimleriyle gerçekleştirilen konsere; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil ve Yönetim Kurulu Üyeleri, TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların genel başkanları, Belediye Başkanları, AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan, GMİS eski yöneticileri, TTK eski genel müdürleri, GMİS’e bağlı şubelerin başkan ve yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda Zonguldaklı katıldı.

Koro, Ankara konserinin ardından maden ve kömür kültürünü yaşatmak adına tüm illerde konser vermeyi planlıyor.Konser saat 19.00'da başladı. Çeşitli yörelere ait şarkıların seslendirildiği konser ile madencilik kültürü tanıtıldı.

KORO, EMEKÇİ MADENCİLERDEN OLUŞUYOR
Uzunmehmet'in taşkömürünü bulmasından bu yana geçen 100 yılı aşkın zaman içerisinde oluşan madencilik kültürü, sanat ile buluştu. 5 bini aşkın madencinin yaşamını yitirdiği Zonguldak'ta tamamı maden işçilerinin oluşturduğu Zonguldak Madenci Korosu, başkent Ankara'da konser vermenin heyecanını yaşadı. 16 maden işçisinden oluşan koro, Türk Halk Müziği ve çeşitli yörelere ait eserleri seslendirerek unutulmaz bir gece yaşattı.

TÜRKİYE'DE BİR İLK ve TAMAMI MADEN İŞÇİSİ

Ülke genelinde bir ilk olma özelliğini oluşturan koronun Tamam medennis işçisinden oluşuyor.

İSTANBUL'DA DA KONSER VERİLECEK..
Zonguldak Kent Konseyi Başkanı Yesari Sezgin; "Tamamı maden işçileri, büyük çoğunluğu değil hepsi madenlerimizde çalışan TTK personellerinden oluşan yeraltı ve yerüstünde çalışan arkadaşlarımızdan oluşuyor. Tabi Zonguldak deyince ilk akla gelen şey kömür. Kömür deyince Zonguldak geliyor. Bir kültürü var bu şehirde kömürün. Kültürü yaşatmamız gerekiyor. Biz Zonguldaklılar olarak bu kültürü biliyoruz. Bunları dışarıdaki insanlara da anlatmamız gerekiyor. Zonguldak'ın tanıtımına katkı sağlayacak madenci koromuzu bu sebeple bütün illerde gezdirerek buralarda konserler vererek etkinlikler yaparak tanıtmak istiyoruz. Hem madenciyi tanıtmak hem de madencinin emeğinin dışında kültürel yanının olduğunu da herkese gösterebilmeyi amaçlıyoruz. İnşallah bu çalışmalara başkentte başladık. Böyle bir etkinliği Ankara'da başlatıp, yılbaşından sonra İstanbul'da aynı şekilde konserimiz olacak. Buna devam edeceğiz. Amacımız hem Zonguldak'ı, hem madenciyi hem de kömür kültürünü tanıtmak. Herkese anlatmak" diye konuştu.,

YENİDEN GENEL BAŞKAN SEÇİLDİ ...ARDINDAN MADENCİ KORUSU’NUN KONSERİNE KATILDI

5-7 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen TÜRK-İŞ 23’üncü Olağan Genel Kurulu’nda yeniden genel başkanlığa seçilen Ergün Atalay seçim sonuçlarının belli olmasının ardından Madenciler Korosu’nun verdiği konsere katıldı.

Burada bir konuşma yapan Ergün Atalay şunları söyledi: “Hepinizi TÜRK-İŞ ve şahsım adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Bir saat önce yeniden TÜRK-İŞ’in Genel Başkanı seçildim.Ben seçimden sonra, Adapazarlıyım, Adapazarı’na gidiyorum. İlk başkan olduğum zaman rahmetli annem sağdı önce onun elini öpüyorum. Sonra okulu ziyaret ediyorum. Sonra Zonguldak’ta madene iniyorum, sonra da TÜRK-İŞ’e geliyordum.Bu akşam Adapazarı’na gideceğim, annem rahmetli oldu, Pazartesi onun mezarını ziyaret edeceğim. Salı günü de Zonguldak’a geleceğim.Tam buraya gelince neyin ne olduğunu anladım. Ben evime geldim. Bu kardeşlerimin ben ağabeyleriyim.

Bu davetten dolayı TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu olarak bir heyet oluşturduk. Burada Ağaç-İş’in başkanı, Maden-İş’in başkanı, Harp-İş’in Başkanı var.

Ben madenci kardeşlerimin gözlerinden öpüyorum,  Allah, ayaklarına taş değdirmesin”.
(HABER-ERCAN DEMİR)

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2019, 11:53
YORUM EKLE

banner43

banner261

banner292

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner299

banner114