Meclis'te 'PEŞKEŞ' tartışması! (Videolu Haber)

İl Genel Meclisi'nde 'PEŞKEŞ' tartışması!

Meclis'te 'PEŞKEŞ' tartışması! (Videolu Haber)

İl Genel Meclisi ikinci oturumunda peşkeş tartışması

 

Karaveli: . Açık arttırma olan bir peşkeş olamaz

 

 

İl Genel Meclisi ocak ayı ikinci birleşimi Necdet Karaveli başkanlığında gerçekleştirildi

Birleşimde BAKKA binasının yanında bulunan oto galeri satış binası ve arsasının yer aldığı mülkiyetin satışında peşkeş tartışması yaşandı.

Konuyla ilgili bilgi veren Emlak ve İstimlak Müdürü Kadri Korkmaz; “Bu alan şu anda BAKKA’nın yanındaki yerdir. Bu alana 2 milyon 288 bin TL muhammen bedel biçilmiştir. Bu arazi ve bina özel idarenin mülkiyetindedir. Araziyi daha önce kiralayan şirket binayı yapmakla yükümlü olup sözleşmesi bittiğinde de binayı özel idarenin mülkiyetine bırakmak zorundadır. Bu adımda kıyı kenar çizgisi sıkıntısı vardır. BAKKA’nın satışına mahkeme şerh koymuştur” dedi.

NEBAHATTİN YILMAZ İTİRAZ ETTİ

CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Nebahattin Yılmaz’ın itirazı üzerine, AK Parti’li İl Genel Meclisi Üyesi Ayhan Akman, arsanın 1560 metre² olarak satıldığını, ancak kıyı kenar çizgisi içerisinde kalan araziye herhangi bir yapı yapılamayacağını ve dolayısıyla bu bölgenin park alanı olarak kullanabileceğini söyledi.

KARAVELİ: ‘PEŞKEŞ OLAMAZ’

İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli’de; “İhale normal ihaledir. Ancak bu araziye 2 milyon 200 bin TL düşük bir bedeldir ve daha yüksek olmalıdır. Açık arttırma olan bir yerdi peşkeş olamaz” dedi.

KOKULU: PEŞKEŞ DEĞİL AÇIK ARTTIRMA OLACAK

İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kokulu’da söz alarak; “Bizim olmayan bir yerin peşkeşi olmaz. Bu satış açık arttırma usulü ile olacaktır” şeklinde konuştu.

 

İl Genel Meclisi’nin ikinci birleşimi Necdet Karaveli Başkanlığında gerçekleştirildi.

Açılış ve yoklamanın ardından bir önceki oturuma ait tutanak özetinin okunup oylanması sonrasında gündem maddelerin görüşülmesine geçildi.

12 SÖZLEŞMELİ PERSONELİN MAAŞINA ZAM YAPILDI

Mahalli idareler genel Müdürlüğü’nün 11493 Sayılı genelge uyarınca, 2018 yılında da sözleşmeli personellerin çalıştırılması ve maliye bakanlığı bütçe ve mali kontrol genel Müdürlüğünce yayınlanan genelge ekindeki tabloda gösterilen ücret tavanlarını aşmamak kaydıyla ödenecek net ücret tespiti konusu görüşüldü.

İnsan kaynakları müdürü Yakup Çelik, meclis üyelerine konuyla ilgili bilgi vererek, “Her yıl dinlemeyi bu zamlar gelir. Toplamda 14 işçi bir de kız bir de kısmi çalışan olmak üzere 2490 taban maaşın üzerine bu yıl 4 zam uygulanacaktır. Bu zammı ödenmesi şeklinde bir talep vardır. Bu zamma göre bir veterinerin maaşı 4 zam ile 2496 TL diğer ödemeleri ile birlikte 4672 TL olarak belirlenmiştir. Tekniker bazında bakıldığında volkan Kav isimli çalışanın 4 zam almış hali 2235 TL olarak belirlenmiştir” dedi.

Ardından konu oy birliği ile kabul edildi.

PEŞKEŞ DEĞİL AÇIK ARTTIRMA OLACAK

Mülkiyet İdaresine ait Zonguldak ili Kozlu ilçesi Güney Mahallesi Zonguldak Caddesi mevkiinde, yani BAKKA binasının hemen yanında bulunan özel oto galeri satış binası ve arsasına ait bin 566 metre kare tapunun Hücre cuma arsa üzerinde bulunan binanın 2886 sayılı devlet ihale kanunu hükümlerine göre satışının 5302 sayılı il Özel idare kanunu 7/c ile 10/f maddeleri görüşüldü.

BAKKA’NIN SATIŞINA MAHKEME ŞERH KOYDU

Konuyla ilgili bilgi veren Emlak ve İstimlak Müdürü Kadri Korkmaz; “Bu alan şu anda BAKKA’nın yanındaki yerdir. Bu alana 2 milyon 288 bin TL muhammen bedel biçilmiştir. Bu arazi ve bina özel idarenin mülkiyetindedir. Araziyi daha önce kiralayan şirket binayı yapmakla yükümlü olup sözleşmesi bittiğinde de binayı özel idarenin mülkiyetine bırakmak zorundadır. Bu adımda kıyı kenar çizgisi sıkıntısı vardır. BAKKA’nın satışına mahkeme şerh koymuştur.” dedi.

AKMAN, AÇIKLIK GETİRDİ.

CHP İl Genel Meclisi Üyesi Nebahattin Yılmaz’ın itirazı üzerine, AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi Ayhan Akman, arsanın 1560 metre² olarak satıldığını ancak kıyı kenar çizgisi içerisinde kalan araziye herhangi bir yapı yapılamayacağını ve dolayısıyla bu bölgenin park alanı olarak kullanabileceğini söyledi.

KOKULU: PEŞKEŞ DEĞİL AÇIK ARTTIRMA OLACAK

Bunun üzerine İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli’de; “İhale normal ihaledir. Ancak bu araziye 2 milyon 200 bin TL düşük bir bedeldir ve daha yüksek olmalıdır. Açık arttırma olan bir yerdi peşkeş olamaz” dedi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kokulu’da söz alarak; “Bizim olmayan bir yerin peşkeşi olmaz. Bu satış açık arttırma usulü ile olacaktır.”

AÇIKGÖZ: MAHKEME KARARI BEKLENİLDİKTEN SONRA SATILMASI DAHA DOĞRU OLUR

AK Parti İl Genel Meclisi üyesi İsmet Açıkgöz ise; “Burası Kozlu’nun en güzel yeridir. İl Özel idaresi inisiyatife alırsa kıyı kenar çizgisi ile ilgili mahkeme hızlandırılabiliriz. Ayrıca bu bedel çok düşüktür daha fazla bir meblağ olursa iyi olur. Ucuza gidecekse hiç satmaya gerek yoktur. Büyükşehir belediyesi dışarıdan İthal gelmiyor oda bizimdir. Yangından mal kaçırmaya gerek yoktur” dedi.

CHP İl Genel Meclis Üyesi Metin Uzun’da, satışa itiraz etti.

Ardından madde oy çokluğu ile kabul edildi.

KOMİSYON RAPORLARINA ZAM YOK

Gündemin üçüncü ve son maddesinde yer alan, “5302 Sayılı il Özel İdaresi Kanunu’nun 16. maddesinde komisyon raporları alenidir, çeşitli yollarla halka duyurulur ve isteyenleri il genel Meclisi tarafından belirlenecek bedel karşılığında verilir. Denildiğinde ilgilenmesinin 2018 yılı komisyon raporu bedeninin birlenmesi hususu” görüşüldü.

Görüşmelerde son iki senedir bu fiyatın 10 lira olduğu ve yine zam yapılmaması gerektiğini belirten İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli, maddeyi oylattı ve oy birliğiyle kabul edildi.

ÖZTÜRK: DDY’YE TEPKİ GÖSTERDİ

İl Genel Meclis Üyesi Cihat Öztürk, gündem dışı söz alarak Göbü Köyü’nde tren yolu altına geçit yapılması konusunda geçtiğimiz yıl yazı yazıldığını ancak Devlet Demir Yollarının buna cevap bile vermediğinden şikayet etti.

Toplantı bir sonraki toplantını gün ve saatini belirlenmesi ile son buldu.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner43

banner30

banner44

banner114

banner94

banner34

banner222

banner31