Milyonluk tesislerin denize kaymaması için sert dolgu yapılıyor

Milyonluk tesislerin denize kaymaması için sert dolgu yapılıyor

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nin Kozlu yolu üzerinde bulunan Obezite ve Diyabet Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Kapalı Yüzme Havuzunun kuzey cephesi aşırı dalgalar sebebiyle denize doğru kayıyor.
Tesislerin denize doğru kaymaması için sert dolgu çalışmasının yapıldığı bildirildi.
Konu ile ilgili olarak kısa bir süre önce milyonluk tesislerin denize doğru kayma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu ve acilen harekete geçilmesi gerektiği ifade edilmişti.
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğü tarafından tesislerin korunması ve denize doğru kaymaması için çalışma içerisinde olduğu ifade edildi.
Sert Dolgu çalışmasına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nca  başlanıldığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi:
"İlimiz genelinde  Ocak ve Şubat (2020) aylarında gerçekleşen yoğun kar yağışı sonrasında Üniversitemiz Obezite ve Diyabet Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Kapalı Yüzme Havuzunun kuzey cephesi kıyı şeridinde tahribat  oluşarak dolgu zemininde de toprak kayması meydana gelmiştir. 
Söz konusu alanda, daha önce de dalga hareketleri nedeniyle denize bakan cephede görülen kıyı tahribatı, Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı  ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Pelin Yağız’ın 13 Kasım 2020 tarihinde Obezite ve Diyabet Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne gerçekleştirdikleri ziyarette yerinde incelenmiştir.
Üniversitemiz ilgili alanında meydana gelen kıyı tahribatı, toprak kayması ve oluşan çatlaklara karşı ilk etapta sert dolgu yapılması  ve alınacak diğer tedbirler konusunda Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde alınan bilirkişi raporu da  Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığımız, Zonguldak Valiliği , Zonguldak Belediye Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile paylaşılmıştır. 
Üniversite, valilik, belediye ve ilgili kurumlar tarafından birlikte yerinde incelemede bulunulmuştur. İncelemeden sonra Çevre Bakanlığı'nın onayıyla kuru dolgu işlemine başlanmıştır.
Bu kapsamda,  bölgedeki dalga hareketleri ile başlayan ve içinde bulunduğumuz kış ayı içerisinde gerçekleşen yoğun kar yağışları ile birlikte artan tahribat, büyüyen çatlaklar ve genişleyen toprak kaymalarına karşı tedbir alınması hususunda üniversitemiz ilimiz ilgili kurum ve kuruluşları ile iletişim içinde olup,  kıyı şeridinde sert dolgu yapılması hususundaki görüşmeler ve projeler devam etmektedir.   Kıyı şeridinin korunmasına yönelik dolgu imar planı konusunda da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı süreci yakından takip etmektedir."
(Haber-Ercan Demir)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan Zeren
Kenan Zeren - 2 hafta Önce

Zazık plansız hesapsız işler.

öncezonguldak
öncezonguldak - 2 hafta Önce

Bahsi geçen deniz,Karadeniz.Halâ onunla şaka olmayacağını anlayamayanlara söylenecek söz yok.Dolgu üzerine denize sıfır.Sonuç.

banner302

banner261

banner301

banner300

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner299

banner114