ÖĞRETMENLERİMİZ BU ÜLKENİN AYDINLIK YARINLARININ GÜVENCESİDİR

ÖĞRETMENLERİMİZ BU ÜLKENİN AYDINLIK YARINLARININ GÜVENCESİDİR

"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutladı 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Mesajında eğitimin önemine dikkati çeken Ünal Demirtaş, “Geleceğimizin temeli olan çocuklarımızı yetiştiren, onlara sevgi, sabır ve özveriyle yaklaşan öğretmenlerimiz bu ülkenin aydınlık yarınlarının güvencesidir.” dedi.

Ünal Demirtaş mesajında şunları ifade etti:

“Eğitim, bir toplumun gelişip ilerlemesinin ön koşuludur. Geleceğimizin şekillenmesi, demokrasinin daha ileri bir seviyeye ulaşması ancak nitelikli, bilimsel ve laik bir eğitim sistemi ile mümkündür. Bu hedefe ulaşmada en büyük görev öğretmenlerimize düşmektedir. Çocuklarımıza hayatı öğreten, onları bilgi ile donatan öğretmenlerimizdir. Çocuklara ve gençlere sorgulamayı özgürce düşünmeyi, düşündüklerini ifade etmeyi, bilimsel gerçekliğin peşinden gitmeyi öğreten de öğretmenlerimizdir. Bu anlayış ile yetişen nesiller ülkenin gelişmesine katkı sunacak bireyler haline gelirler. Tam da bu nedenle bir toplumdaki gelişmişlik düzeyi, eğitime ve eğitimciye verilen önemle doğru orantılıdır.

Bugün ülkemizde öğretmenler yaptıkları mesleğin önemi ile bağdaşmayan koşullara mahkum edilmiş durumdadır. Binlerce öğretmen adayı atanmayı beklemektedir. Öğretmenlere 3600 ek gösterge konusunda verilen sözler yerine getirilmemiştir. Kadrolu, sözleşmeli ve ücretli olarak ayrıştırılan öğretmenler 21’inci yüzyılda güvencesiz ve düşük ücretlerle çalıştırılmaktadır. Her atanan Milli Eğitim Bakanı ile eğitim politikalarının değiştiği, günü birlik kararlarla müfredatın belirlendiği bir eğitim sistemi içinde başarıdan bahsetmek mümkün değildir. Bu nedenle öncelikle öğretmenlerin ekonomik ve sosyal hakları konusunda hızlı bir şekilde iyileştirme yapılmalı, 3600 ek gösterge hakkı öğretmenlere derhal verilmelidir. Öğretmenleri ayrıştıran sözleşmeli, ücretli öğretmenlik kaldırılmalı, bütün öğretmenler kadrolu olarak çalışmalıdır. Genç öğretmen adaylarının önündeki engeller kaldırılmalı, atama sorunu en kısa sürede çözülmelidir.

Hepimizin üzerinde emeği olan öğretmenlerimize şükran ve vefa borcumuz olduğu asla unutulmamalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, çocuklarımızı ve gençlerimizi aydınlık geleceğe hazırlayan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum. Başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere yitirdiğimiz tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum."

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2021, 13:40
YORUM EKLE

banner261

banner300

banner301

banner313

banner266

banner297

banner94

banner31

banner299

banner303

banner314