Polis maaşını söylemekten utanır hale geldi

Polis maaşını söylemekten utanır hale geldi

Polis maaşını söylemekten utanır hale geldi

Kamu Yararına Çalışan Türkiye Polis Emeklileri Sosyal Yardım Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Mehmet Gezer, "Türk Polisi, Avrupalı ve ABD’ li meslektaşlarının kazandıklarının yanında “ çerez ” parası gibi kalan maaşını soranlara söylemekten utanıyor" dedi.

Polis emeklerinin durumun daha da kötü olduğunu ifade eden Polis Emeklileri Derneği Başkanı Mehmet Gezer yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

POLİS MAAŞINI SORGULUYOR..!  

"Türk Polisi, Avrupalı ve ABD’ li meslektaşlarının kazandıklarının yanında “ çerez ” parası gibi kalan maaşını soranlara söylemekten utanıyor..!
Aktif çalışan polisler, öğrenim durumu ve kıdemine göre: 550 avro ile 650 avro arasında aldığı maaşla, yoksulluk sınırında hayat mücadelesi verirken, gerek maddi şartlar, gerekse sosyal haklar konusunda AB ülkelerindeki meslektaşlarının çok gerisinde olan Türk Polisinden batılı standartlarında hizmet vermesi bekleniyor.
Türk Polisinin maaşı, Avrupalı meslektaşları ile mukayese edildiğinde, “ devede kulak ” kalıyor.
ABD’ li polis 6 bin dolar, Alman polisi 3 bin avro, İngiliz polisi ise 3 bin sterlin kazanıyor. Avrupalı polis 8 saatten fazla çalışırsa, mesai ücreti de alıyor.
Ülkemizde ise mesleğe yeni başlayan üniversite mezunu bir polis memuru ise, avro bazında ayda yaklaşık 700 avro kazanıyor. Günlük çalışma süresi ise, en az 12 saat. Fazla mesai ücretini ise, ayda maktu bir ücret olarak alıyor. Hiçbir ek geliri de yok. Maaşının büyük bir kısmını da kira olarak ödedikten sonra geriye kalan para ile de kıt kanaat geçinmeye çalışıyor.

POLİS EMEKLİLERİNİN DURUMU DAHA DA KÖTÜ
Aylık maaşları ise öğrenim durumuna ve hizmet yılına göre 300 ile 400 avro arasında değişiyor..Avrupalı meslektaşları gibi ülke ülke gezerek, tatil yapmıyorlar..Sosyal yaşamdan uzak yaşıyorlar..Ne yaz tatili, ne sinema yada tiyatro biliyorlar..Memleketlerine dahi gidemiyorlar. Bayramlar da torunlarına bayram harçlığı bile veremez hale geldiler.. 
Zor şartlarda görev yapmalarına, can güvenlikleri risk altında olmasına karşın hak ettikleri maaşı alamadıklarını ileri süren halen görevli polis meslektaşlarım, özlük ve sosyal haklarına ilişkin yakınmalarını bana şöyle dile getirdiler:

"15 Mart 2016'dan geçerli olmak üzere, sadece yüksek okul ve üniversite mezunlarının 2200 olan ek göstergesi 3000'e yükseltildi. Polis maaşların da ise sadece 47 lira gibi komik bir artış sağlandı.Emekli olmaya korkuyoruz.. Emekli olunca maaşımızın yarıya yakını kesiliyor..O yüzden, yaş haddine kadar çalışmak istiyoruz..
Oysa ; polislere 3600 ek gösterge verilirse, emekli polis memurlarının maaşında 550 lira ile 1055 lira aralığında, emekli  ikramiyelerinde ise 27 bin 500 lira ile 48 bin 300 lira aralığında bir artış olacak..
Ortaokul ve lise mezunu çalışan ve emekli polislerin ek gösterge puanlarında ise, hiç bir artış olmadı. Onlar ise 650 ile 1500 aralığındaki ek göstergeden ve öğrenim durumlarından dolayı mağdur edildi.
Polislere ek gösterge artışı sağlanırsa, işte o zaman yaş haddine kadar çalışmak zorunda kalmayacağız.. Hemen emekli olacağız, yeni istihdam imkanı yaratacağız.. Polis olmak isteyen gençlerimiz, bizlerin boşalttığı kadrolarda istihdam edilecek..Hem böylece işsiz sayısı da azalacak..
Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'dan yaşanan eşitsizliğin ve adaletsizliğin giderilmesi için tüm polislerin öğrenim durumlarına bakılmaksızın, " Eşit işe, eşit ücret " ilkesi uyarınca, aynı Bakanlık çatısı altında aynı görevi yapan Jandarma personeline 1995 yılından beri verilen 3600 ek gösterge puanının polislere de verileceği müjdesini vermesini sabırla ve umutla bekliyoruz.."
Ben de, Polis teşkilatına 30 yılı aşkın hizmet ederek emekli olan bir emniyet mensubu olarak, meslektaşlarımın bu haklı taleplerine aynen katılıyorum.."
(Haber-Ercan Demir)

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2021, 14:57
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner303

banner300

banner297

banner94

banner31

banner299

banner266

banner114