Poşetler parayla satılacak

Poşetler parayla satılacak

Poşetler parayla satılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenle kapsamında 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren plastik alışveriş poşetleri tüm satış noktalarından ücretli olarak temin edilecek olmasına Zonguldaklılar destek verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan açıklamada, “Kullanımı her geçen gün artan plastik alışveriş poşetlerinin hızlı bir şekilde çöpe dönüşmesi, hafif ağırlıkları nedeniyle etrafa yayılarak çevre kirliliğini önemli ölçüde artırması ve mevcut geri dönüşüm oranları çok düşük olduğundan kaynak verimliliğini olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle ücretlendirilecek. Plastik poşet kullanımının azaltılmasına yönelik çalışmalar Bakanlık tarafından 1 Ocak'ta yürürlüğe giren Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nde ele alınarak alışveriş poşetleri ambalaj ve ambalaj atıklarına ilişkin yönetim sistemine dahil edildi. Yönetmelik ile tüm dünyada, üzerinde hassasiyetle durulan plastik alışveriş poşetlerinin kullanımı sonucu oluşan görsel ve çevresel kirliliğin önlenmesi ve gereksiz plastik poşet kullanımının önüne geçilmesi hedefleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu yıl yayımlanan yönetmelikle 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Türkiye'de satış noktalarında ücretsiz verilen plastik alışveriş poşetlerinin tüm satış noktalarında ücretli olarak temin edilmesi yönünde düzenleme yaptı. Bakanlık, uygulamaya geçiş noktasında AB Direktifi'nde öngörülen geçiş süreleri de esas alınarak zorunlu uygulamanın başlatılması için ilgili sektöre bir yıllık geçiş süreci verdi” denilmişti.

KULLANIMIN CİDDİ ORANDA AZALTILMASI HEDEFLENİYOR

Öngörülen plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin düzenlemenin, gereksiz plastik poşet tüketimini ciddi oranda azaltılması hedeflenirken, tüketicileri alışveriş yaparken yanlarında getirebilecekleri tekrar kullanımlık poşet, çanta, tekerlekli alışveriş arabalarının kullanımı yönünde teşvik edecek.

Zonguldaklılara 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan uygulamayı sorduk.

Markette alışveriş yapan vatandaşlar genel olarak çevre sağlığı için uygulamayı desteklediklerini söylediler. Bir çok vatandaş da uygulamaya tepki gösterdi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

YORUM EKLE
YORUMLAR
öncezonguldak
öncezonguldak - 7 ay Önce

Kasalardaki zavallı çocuklarımızın başïnı belâya sokacaklar

SIRADAKİ HABER

banner43

banner30

banner44

banner114

banner94

banner34

banner31