SERTAN OCAKCI'DAN KDZ. EREĞLİ AÇIKLAMASI GELDİ...

SERTAN OCAKCI'DAN KDZ. EREĞLİ AÇIKLAMASI GELDİ...

SERTAN OCAKCI'DAN KDZ. EREĞLİ AÇIKLAMASI GELDİ...

        Cumhuriyet Halk Partisi Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakcı Ereğli'nin Kent Meydanı'na ve Yeraltı Katlı Otopark’a sahip olması açıklamalarda bulundu...

      Ocakcı'nın konu ile ilgili söyledikleri şu şekilde:

       " Kdz. Ereğli’mizin Kent Meydanı'na ve Yeraltı Katlı Otopark’a sahip olması için Kdz. Ereğli Belediye Meclisi'nde CHP Belediye Meclis üyelerimizle hep birlikte Ereğli için karar vermiştik.

        Fakat bir gün ilçemizde yapılmasını istediğimiz ve planladığımız Kent Meydanı ve Yeraltı Katlı Otopark alanı üzerinde hiç kimseye sormadan, Ereğli’mizin sahip olduğu alanımız üzerinde kendi tasarrufları için birileri emirler ve kararlar vermeye başladı.

       Bizler öncelikli olarak kamuoyuna hatırlatmak istedik ki; Kente dair karar verme süreçleri modern kentlerin olmazsa olmazıdır. Belediye Meclisi'nin üzerine konuşamadığı, yorum yapamadığı bu kadar önemli bir konuyu bir anda Ereğli Belediyesi Meclisi'ne kimsenin diretemeyeceği ve Kdz. Ereğli’nin öz malı olan Kent Meydanı ve Katlı Otopark alanı üzerinde söz sahibinin sadece Kdz. Ereğli halkının olması gerektiğini hatırlatmıştık.  

      Kdz. Ereğli Belediyesi'ni yönetenleri ve bu kararlara imza atıp Kdz. Ereğli halkının elinden Kent Meydanı’nı almaya çalışanlara yapmaya çalıştıkları bu uygulamanın bu kente şehircilik anlamında adeta bir ihanet olduğunu, Şehircilik anlamında Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliğine aykırı olduğunu, Kentsel, sosyal donatı ve altyapı sistemine ilişkin planlama ihtiyaçlarının doğru çözümlenmesi gerektiğini, mecliste onaylanan plan değişikliğinin bölge şartlarına, planlama ilke ve esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı anlatmış olmamıza rağmen her türlü şehircilik ilkeleri yok sayılıp oldu-bittiye getirilmeye çalışılmıştır.

     Kdz. Ereğli halkımızın sahip olduğu Kent Meydanı ve Yeraltı Katlı Otoparkına sahip çıkabilmesi ve Kdz. Ereğli’ye yapılacak hatalı planlama ile telafisi olmayan yapılaşmanın önüne geçebilmek ve Kdz. Ereğli’nin geleceğine sahip çıkabilmek için yapılan bu keyfi uygulamayı ve kararı mahkemeye taşıdık. 

    Kdz. Ereğli Belediyesi Meclisi’nin 06/10/2016 tarih ve 2016-12/154 sayılı kararının 2 numaralı maddesinin iptali istemi ile T.C. Zonguldak İdare Mahkemesi Başkanlığı’na dava açtık. Kent Meydanı alanımızın üzerinde herhangi bir yapı olmaması için, kentin sahip olduğu alanların hükmünün kent halkının olması için, birilerinin Kdz. Ereğli öz varlıkları üzerinde keyif-i hüküm sürmesini engellemek için, Kent yönetmeninin kent’i ve kenti oluşturtan alanların doğru yönetimi olduğunu anlaması ve öğrenmesi için ve Kdz. Ereği’nin geleceği söz konusu olduğu için mahkeme sürecinde Kdz. Ereğli’mizi savunduk.

   Mahkeme süresinde Kdz. Ereğli Kent Meydanı ve Yeraltı Katlı Otopark alanına gelen ve incelemelerde bulunan mahkeme bilirkişilerinin ilk raporu bizim şehircilik itirazımız lehinde gelmiştir. Kdz. Ereğli Belediyesi'nin ilk bilirkişi raporuna itirazı sonrasında tekrar farklı bilirkişiler tarafından incelenen ilgili konu 2. Bilirkişi raporundan da “Kdz. Ereğli Belediyesi Meclisi’nin 06/10/2016 tarih ve 2016-12/154 sayılı 2 nolu kararıyla onaylanan plan değişikliği işleminin bölge şartlarına, planlama ilke ve esaslarına ile kamu yararına uygun olmadığı, görüş ve kanaatinde” olarak mahkeme başkanlığına sunulmuştur. 

     Buradan görülmelidir ki, Kdz. Ereğli CHP İlçe Başkanlığımız ve CHP Kdz. Ereği Belediye Meclis üyelerimiz üzerilerine düşen sorumluluğu alarak; Cumhuriyet Halk Partisi Kdz. Ereğli’de şehir mimarisi ve kent konusunda uzmanlıkları ile  yasal süreçleri tamamlayarak  Kdz. Ereğli’mize yakışan Kent Meydanı ve Yeraltı Katlı Otopark alanının imar planlarında ki yerinin korunmasını hukuki olarak sağlamış bulunmaktadır. 

     Mahkemenin vermiş olduğu; Kdz. Ereğli’mizin “hukuka aykırılığı açık dava konuşu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceğinden 2577 sayılı kanunun27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir” Hükmü ile haklılığımız mahkemece de onaylanmış olup bu karar Kdz. Ereğli’mize ve halkımıza hayırlı ve uğurlu olsun."Dedi.

Ş. Sertan OCAKCI

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı

      (HABER MERKEZİ)

YORUM EKLE

banner43

banner30

banner44

banner114

banner94

banner34

banner222

banner31