TAYFUN DEMİR GÜVEN TAZELEDİ

TAYFUN DEMİR GÜVEN TAZELEDİ

Genel Maden İşleri Sendikası (GMİS) Üzülmez Şubesinin 11. Dönem Olağan Genel Kurulu yapıldı.GMİS Şemsi Denizer Büyük Salonu’nda yapılan kongreye katılım yoğun oldu. 

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci ve genel merkez yöneticileri, şube başkan ve yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda madenci katıldı.Toplantı açılış ve yoklama ile başladı. Ardından divan heyeti oluşturuldu. Kongrenin divan başkanlığını GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci yaptı. Ardından şehit madenciler için saygı duruşunda bulunulup istiklal marşı okundu. 

AHMET DEMİRCİ: TTK’YA İŞÇİ ALIMININ GERÇEKLEŞMESİNİ BEKLİYORUZ

Kongrenin açılışını Genel Maden işleri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci bir konuşma yaparak gerçekleştirdi. Demirci yaptığı konuşmada, sendika olarak yaptıkları çalışmaları anlattı. İşçi alım sürecinden bahsetti. Sendika olarak üretimde kararlı olduklarını ifade etti.

Demirci şunları söyledi; “Üzülmez Şubemizin 11’inci Olağan Genel Kurulunun Sendikamız camiasına, madenci kardeşlerimize, Zonguldak bölgesine ve işçi sınıfına hayırlı olmasını diliyorum. Geride kalan 4 yıllık dönemde işyerlerimizde, bölgemizde ve ülkemizde önemli olaylar yaşandı.

Çok şükür kazanımlarımızı koruduk ve yeni kazanımlar elde ettik. Ancak örgütlenme önündeki engeller devam ediyor.

Örgütlendiğimiz işyerlerindeki arkadaşlarımız işten atılıyor. Örgütlü olduğumuz Hattat Enerji ve Maden Şirketindeki 209 arkadaşımız kriz nedeniyle işten çıkartıldı. TTK’da emeklilikler devam ediyor. Bir yandan örgütlenme çalışmalarımızı sürdürürken diğer yandan TTK’ya ve MTA’ya işçi alınması için çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı TTK’ya 1500 işçi alımının gerçekleşmesini bekliyoruz. İnşallah kısa süre içinde yeni kardeşlerimiz işbaşı yapacak. Bu arada yeni nezaretçi arkadaşlarımızın eğitimi de başladı. Mekanize ve yarı mekanize çalışmalar da hayata geçirildiğinde TTK’da üretimin ve verimliliğin arttığı bir dönem başlayacak. Ancak bunun yetmeyeceğini hepimiz biliyoruz. TTK, norm kadroyla istikrarlı bir şekilde çalışmalıdır. TTK, kendi ayakları üzerine kalkmalı ve ülkemiz ekonomisine daha çok katkı vermelidir. Biz bu gerçeği anlatmaya devam edeceğiz.

DEMİRCİ: ÖZELLEŞTİRME SALDIRISIYLA KARŞI KARŞIYA KALDIK

Bu dönem TTK’da; 2 asgari ücret, 2 gün tatil gibi havza tarihinin en önemli kazanımlarına imza attık. Gruplu arkadaşların daimiye geçirilmesi, gruplu arkadaşların kömür hakları gibi kazanımlarımız oldu. Katkısı olan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Soma Maden Şehitlerimiz başta olmak üzere tüm maden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu dönem birkez daha özelleştirme saldırısıyla karşı karşıya geldik. TBMM’de tüm milletvekillerine mektup yazdık, komisyon toplantılarına katılarak Sendikamızın görüşlerini anlattık. TBMM’de iktidar ve muhalefet gruplarıyla tek tek görüştük. Aynı dönemde Zonguldak kamuoyunda yaptığımız açıklamalarla haklı ve meşru taleplerimizi dile getirdik. Başkanlar Kurulumuz gecesini-gündüzüne kattı ve gerçekleri anlattı. Madenci kardeşlerimizin 21 saatlik eylemi devam ederken, Türk-İş Genel Başkanımız Ergün Atalay, ben ve Genel Sekreter arkadaşım Satılmış Uludağ, Ankara’da Bakanlarla görüşmeler yaptık ve yasa düzenlemesi bizim istediğimiz gibi oldu. Tüm madenci kardeşlerimize, Başkanlar Kurulumuza ve Türk-İş Genel Başkanımız Sayın Ergün Atalay’a bir kez daha teşekkür ediyorum.

DEMİRCİ: KRİZİN FATURASININ BİZE KESİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Türkiye 15 Temmuz belasını atlattı ama savaş kapımızda. Yarın ne olacağını bilemiyoruz. Zonguldak’ta ve Türkiye’nin dört bir yanında mülteciler var ve yenilerinin gelmesi an meselesi. Mahalli seçim hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor ve ekonomik krizi ötelemek için her yola başvuruluyor. Yani artık hepimiz biliyoruz ki seçim sonrası krizin faturasını hep birlikte ödeyeceğiz. Biz işçiler, emekçiler olarak her ortamda krizi bizim çıkartmadığımızı anlatıyoruz, faturanın bize kesilmesine izin vermeyeceğiz. Evet, zorlu bir dönemden geçtik ama önümüzdeki dönem daha kolay olmayacak. Artık İMF’nin bile konuşulduğu bir ekonomik krizden söz ediyoruz. En kısa zamanda mücadeleye hazırlanmak mecburiyetindeyiz. Toplu İş Sözleşmesi dönemine de aynı şekilde hazır olmalıyız. En kısa sürede; Sendika ve madenci tek yürek tek ses olmalı ve Türk-İş ve kamuoyu ile bütünleşmeyi sağlamalıyız”.

ADNAN TISKA VEDA KONUŞMASI YAPTI

Kongrede siyasete atılması sebebiyle sendikada ki GMİS Genel Mali Sekreterlik görevinden istifa eden Adnan Tıska, veda konuşması yaparak helallik istedi.

Tıska şunları söyledi; “Üzülmez Şubemizin 11’inci Olağan Genel Kurulu’nun hayırlı olmasını diliyorum. Maden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sendikamızı kuranlar ile bugünlere taşıyanlardan hayatta olanlara sağlık, sıhhat, hayatta olmayanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Biz de Sendikamızın çeşitli kademelerinde görev yaptık. İyi yaptıklarımız olmuştur, yapamadıklarımız olmuştur. Yeni seçilecek olan arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum. Yapamadıklarımızı, yarım bıraktıklarımızı onların yapacağına inancım tamdır. Eğer bu süreçte bizlere ihtiyaç duyulursa her zaman yanlarında olacağımı bilmelerini isterim. Ben, hepinizden helallik istiyorum. Benim hakkım varsa hepinize helal olsun.” dedi.

HAKAN YEŞİL; OMUZ OMUZA VEREREK HER ENGELİ AŞACAĞIZ

Gelik taban delege seçimlerin galibi olan ve GMİS Genel Başkanı olmasına kesin gözle bakılan Hakan Yeşil’de birlik ve beraberlik temennisin içinde bulundu.

Hakan Yeşil, genel kurulda yaptığı konuşmada zorlu bir süreçten geçtiklerini belirterek, “Bu sıkıntıları da hep beraber, omuz omuza vererek yine beraber aşacağız” dedi. Yeşil şunları söyledi;

“Üzülmez Şubemizin Genel Kurulunun, Genel Maden-İş Camiasına, Türk-İş ve ülkemiz işçi sınıfına, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ve bölgemize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sendikamızı bugünlere taşıyan ve ona saygınlık kazandıran kurucularımıza ve tüm yöneticilerimize şükranlarımızı sunuyorum.Başta Rahmetli Genel Başkanımız Şemsi Denizer olmak üzere hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı uzun ömürler diliyorum. 72 yıllık bir tarihe sahip olan Genel Maden İşçileri Sendikası’nın üyesi olmaktan onur duyuyorum. Sendikamız Türkiye demokrasisine öncülük eden, dünyaya sesini duyuran çok önemli sendikalardan biridir. Kongreler geçmiş süreçleri değerlendirme, geleceğimize yön verme ve bunları tartışma yeridir. Geçmişte gördük. Bu sıkıntılı süreçlerde, birlik ve beraberliği sağlayarak, omuz omuza vererek önümüze çıkan engelleri hep beraber aştık ve aşmaya da devam edeceğiz.

Önümüzdeki sürecin zor olduğunu, önümüzdeki süreçte önümüze gelecek sıkıntıların neler olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama bu sıkıntıları da hep beraber, omuz omuza vererek yine beraber aşacağız” dedi.

SÜLEYMAN BEZİR’İN KONUŞMASINDA TANSİYON YÜKSELDİ

Kongrede madenciler ve adaylar da birer konuşma yaptılar. Üst delege olan Süleyman Bezir yaptığı konuşma esnasında ortam gerildi. Kendisinden önce konuşma yapan madenciyi eleştiren Süleyman Bezir’e salondan sert tepki geldi. Karşılıklı sataşmalar bir süre devam etti. Ardından divan heyeti tarafından tartışma uzlaştırıldı.

TAYFUN DEMİR: BU KENTİN DAHA İYİ YERLERDE OLMASINI İSTİYORUZ

GMİS Üzülmez Şube Başkanı Tayfun Demir yaptığı açıklamada, “Öncelikle Üzülmez şubemizin 11. olağan genel kurulu ülkemize, milletimize Türkiye Taşkömürü Kurumunuza madenci camiamıza sendikamıza hayırlı ve uğurlu olsun. Biz her daim şunu söylüyoruz, kentimizin önemini anlatmaya çalışıyoruz, kömürü anlatmaya çalışıyoruz, demir çeliği anlatmaya çalışıyoruz, bu kentin daha iyi yerlerde olmasını anlatmaya çalışıyoruz. Ekip olarak da böyle bir mücadeleye öncelikle Üzülmez Şube olarak başladık ve önümüzdeki günlerde de biliyorsunuz genel seçimlerimiz olacak. Ve buradaki çıkacak Şablonla birlikte hem Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun bulunduğu yerden daha yukarılara ve Zonguldak’ı bir takım yerlerden daha yukarılara taşımak için elimizden gelen çabayı elimizden geleni yapacağız. Bu duygu ve temennilerle herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

SEÇİME BU LİSTE İLE GİDİLDİ

Kongrede ardından seçimlere geçildi.

Tayfun Demir’in Şube Başkanlığı’na tek aday olduğu listede, yönetimde ise bazı makamlara çoklu aday oldukları gözlendi.

110 delege bu liste arasından yeni yönetimi belirledi.

Buna göre seçimlere girilen liste şu şekilde:

Üzülmez Şube Başkanı: Tayfun Demir, 

Şube Sekreteri: Erkan Üstüntaş, Kazım Keskin, 

Mali Sekreter: Sefer Karakabak, 

Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri: Ahmet Karaoğlu, Hasan Çakır, Sabahattin Kösepınar,

(HABER-ERCAN DEMİR)

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 12:47
YORUM EKLE

banner43

banner30

banner44

banner114

banner94

banner34

banner222

banner31