Uzun Mehmet Camii'nde sabah namazı buluşması..

Uzun Mehmet Camii'nde sabah namazı buluşması..


Fikri Asım fikir ve Düşünce Derneği Zonguldak Şubesi tarafından 1 Temmuz'dan itibaren kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte Uzun Mehmet Camii'nde sabah namazı buluşması yapıldı

Fikri Asım Fükir ve Düşünce Derneği Başkanı Sinan Toprak ve yönetim kurulu üyeleri Uzun Mehmet camide sabah namazı buluşmasını gerçekleştirdi.
Sabah namazının kılınmasının ardından cami avlusunda dernek başkanı Sinan Toprak ve yönetim kurulu üyeleri ve davetliler cami camaati ile birlikte geleneksel kahvaltı yaptılar.

Fik Asım Fikir ve Düşünce Derneği Başkanı Sinan Toprak yaptığı açıklamada, "Dinî ve millî kültürün halka aktarılmasında en önemli kurumların başında camilerimiz gelmektedir. İslâm tarihi boyunca Müslümanlar, pek çok cami inşa etmişler, her hâlükârda bulundukları yerlere ibadethane yapmayı en kutsal vazifelerden biri ve Müslümanlıklarının bir delili saymışlardır.
Caminin, en başta gelen işlevi, şüphesiz Müslümanların topluca Allah’a yöneldikleri bir ibâdet yeri, bir mâbed olmasıdır. Cami’nin dini işlevlerinin yanında kültürel, sosyal fonksiyonlar üzerinde de önemli gelişmeler mevcuttur. Bilhassa yurtdışında bulunan camiler, o ülke içinde yaşayan Müslümanlar için bir kültür ve eğitim merkezi görevi ifa etmektedir.
Cami, sosyal yapının düzenli ve emniyet içinde olmasını sağlayan bir fonksiyona sahiptir. Mahalle halkı camide, günlük ibadetlerinin dışında, cenaze, tesbih,mevlid vb. merasimler sebebiyle de bir araya gelmektedir. Avluları ise halkın bir araya gelip dinlendiği, sohbet ettiği bir yerdir.
Tüm bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde dinî ve millî kültürün halka aktarılmasında en önemli kurumların başında camilerimizin geldiği açıktır. Bu nedenle bizler Fikri Asım Fikir ve Düşünce Derneği olarak Zonguldak’ ımız için bir kazanç olan Uzun Mehmet Camii’ ni şehrimize kazandıran ve yapımında emeği geçen herkese teşekkür eder,birlik ve bütünlüğümüzü ayakta tutacak olan her türlü girişimin yanında olmaya devam edeceğimizi belirtmek isteriz."dedi.
(Haber-Ercan Demir)

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2021, 13:53
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner303

banner300

banner297

banner94

banner31

banner299

banner266

banner114