‘’YAKIŞMAYAN BİR AÇIKLAMA"

‘’YAKIŞMAYAN BİR AÇIKLAMA"

Hamdi Uçar, Halil Posbıyık' a tepki gösterdi

AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, "Ereğli il olsun ya da Düzce'nin ilçesi olsun" şeklinde açıklama yapan Ereğli İlçe Belediye Başkanı Halil Posbıyık sert tepki gösterdi.

Milletvekili Hamdi Uçar, "Ereğli’nin Düzce’ye bağlanmasını söylemek bir yerel yöneticiye ve idareye çok yakışmayan bir açıklama. Kaldı ki, Ereğli Düzce’den daha dinamik, daha hareketli ve daha köklü ilçelerimizden bir tanesidir" dedi.

Bartın ve Karabük Zonguldak’ın bünyesinden çıkarak il olduğunu, iki ilinde gerek o günkü nüfuslarına, o günkü ekonomilerine, bugün ki nüfuslarına ve bugünkü ekonomilerine bakıldığında değişen çok bir şey olmadığına dikkat çekerek,"Bir şeyi bölerek ya da parçalayarak büyütemezsiniz, birleştirerek büyütebilirsiniz. "Şeklinde konuştu

Bu tür söylemlerin hiçbir şey kazandırmayacağını ifade eden AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar şunları söyledi;

“Ereğli Belediye Başkanı Sayın Halil Posbıyık’ın, “Ereğli ya il olsun ya da Düzce’ye bağlansın” açıklamasını normal bir zamanda yaptığını zannetmiyorum. Ereğli’nin Düzce’ye bağlanmasını söylemek bir yerel yöneticiye ve idareye çok yakışmayan bir açıklama. Kaldı ki, Ereğli Düzce’den daha dinamik, daha hareketli ve daha köklü ilçelerimizden bir tanesidir. Ayrıca Ereğli’nin il olması yönünde STK başkanları, TSO ve siyasi partilerin temsilcileri zaman zaman bir araya gelerek daha önce buna benzer açıklamalarda bulunmuşlardı.  

Bartın ve Karabük Zonguldak’ın bünyesinden çıkarak il oldu. İki ilimizin gerek o günkü nüfuslarına, o günkü ekonomilerine, bugün ki nüfuslarına ve bugünkü ekonomilerine bakın değişen çok bir şey yoktur. Bir şeyi bölerek ya da parçalayarak büyütemezsiniz, birleştirerek büyütebilirsiniz. Mesela bugün ülkemizde büyükşehirler var. Büyükşehir statüsüne girebilmemiz için nüfusumuzun 700 binin üzerinde olması gerekiyor. Şuanda nüfusumuz 600 bin. Bartın, Zonguldak’tan ayrılmasaydı şu anda ayrılmasaydı; Zonguldak büyükşehir olacaktı. Bu tür açıklamalar ne belediye başkanına, ne de Kdz. Ereğli’ye katkı ve yarar sağlamaz. O’nun siyasi hırsı ve ihtirasının önüne geçtiği bir açıklama bu zannediyorum. Bu açıklamalarla şunu söyleyeyim; Posbıyık; Kdz. Ereğli’ye bir katkı sağlamıyor. Zaten kendi bünyelerinde de zaman zaman zıtlaşarak, bölüşerek ve parçalanarak siyaset yapma zihniyeti ve anlayışı içerisinde olan bir yapı bunlar. O yüzden buna söyleyecek bir ifade bulamıyorum. Epey zamandır böyle gündemde kalmaya çalışıyorlar. Kdz. Ereğli’ye de, Belediye Başkanına da bu tür açıklamalar hiçbir şey kazandırmaz” ifadelerini kullandı. (HABER-ERCAN DEMİR)

YORUM EKLE

banner261

banner301

banner300

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner114