Yoksulluk sınırı 8 bin 436 lira

Yoksulluk sınırı 8 bin 436 lira

Türk-İş, "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının Aralık 2020 sonuçlarını açıklandı. Buna göre; açlık sınırı 2 bin 592, yoksulluk sınırı 8 bin 436 liraya yükseldi.
Zonguldak'ta yaşayan dört kişilik bir ailenin "gıda için" yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2,91 oranında artış gösterdi.


Türk-İş, aralık ayında açlık sınırının 2 bin 592, yoksulluk sınırının 8 bin 436 liraya yükseldiğini açıkladı.
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının Aralık 2020 sonuçlarını açıklandı.
Türk-İş araştırmasının sonuçları şöyle:
Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 589 TL,
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 8 bin 436 TL,

MUTFAK HARCAMASI ARTTI
Araştırma sonuçlarına göre dört kişilik bir ailenin aylık mutfak masrafları bir yıl öncesine göre 427 TL artarken, temel ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcama ise bin 392 TL arttığı belirtildi. Aile bütçesinin gıda fiyat artışlarından dolayı sadece son ayda 73 TL ek yük geldiğini bilgisinin paylaşıldığı araştırmada, dört kişilik ailenin aylık ek harcamasının ise 239 TL’ye ulaştığı belirtildi.

AÇLIK SINIRINI KARŞILAMAKTAN UZAK
Asgari ücretin 2 bin 825 TL olarak belirlenmesine tepki gösterilen açıklamada, şunlar ifade edildi:
"Yürürlükteki asgari ücret halen dört kişilik ailenin açlık sınırını bile karşılamaktan uzaktır. Kaldı ki ‘yetecek ücret’ kavramı, ailenin sadece gıdasını karşılayan, karın tokluğuna çalışmanın karşılığı olarak değil, ‘insan onuruna yakışır’ bir yaşantıyı sağlayacak gelir olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde çalışanların yaklaşık yarıya yakını asgari ücret veya civarında bir gelirle yaşamak durumunda kalmaktadır. Ele geçen asgari ücret işçilerin prime esas ortalama aylık kazançlarının yüzde 68’ini oluşturmaktadır. Özellikle küresel salgın Kovid-19’a bağlı olarak hane halkı harcamaları değişmiş, borçluluk oranı da yükselmiştir. 2020 yılında geçerli olacak asgari ücret de aylık net 2 bin 825,90 TL olarak belirlenmiştir. Çalışanların beklentisi yine karşılanmamış ve çalışanların yoksulluğu devam etmiştir.”
Türk-İş’in verilerine göre; 'mutfak enflasyonu'ndaki değişim, 2020 Aralık ayı itibarıyla şu şekilde oldu:

Zonguldak'ta yaşayan dört kişilik bir ailenin "gıda için" yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2,91 oranında artış gösterdi.
Yılın ilk on iki ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 19,75 oranında oldu.
Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 19,75’dir.
Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 16,16 olarak hesaplandı.
(Haber-Ercan demir)

YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner300

banner297

banner94

banner31

banner44

banner303

banner299

banner114