Zonguldak'ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlandı

Zonguldak'ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlandı

Türkiye'de 10 milyon engelli var

Zonguldak'ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Valilik önünde düzenlenen törenle kutlandı. Törende konuşan Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin, ülke nüfusumuzun % 12.29 u engelli oldugunu ve bu orana göre ülkemizde ortalama olarak 10 milyon engellinin yaşamakta olduğunu söyledi.

Valilik önünde düzenlenen törene, Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan,  Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, protokol üyeleri davetliler ve engelliler katıldı.

Törende Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı'mız, Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilen öğrenciler tarafından işaret dili ile okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Hüseyin Şirin yaptı.

Şirin, konuşmasında 3 Aralık 2020'de sorunlarımızın minimum seviyeye indiği Engelsiz bir Türkiye dilediklerini belirterek şunları ifade etti: '' 3 ARALIK, Birleşmiş Milletlerin Dünyada yaşayan engellilerin yaşadıkları sorunların dile getirilmesi ve yetkililere duyurulması amacıyla  Engelliler Günü olarak ilan edilmiştir.Ülkemizde TUİK verilerine göre nüfusumuzun % 12.29'u engellidir. Bu orana göre ülkemizde ortalama olarak 10 milyon engelli yaşamaktadır. Şu gerçeği hiçbir zaman unutmamalıyız son 15 yılda Ülkemizde engelliler için başta 2005 yılında çıkarılan Engelliler yasası olmak kaydıyla gerçekten çok önem taşıyan kanun ve yasalar yürürlüğe sokulmuştur. Bunlara örnek Ülkemizde ağır Engelliler için evde bakım ücreti, istihdam acısından kamuya yapılan engelli atamaları, yurt genelinde faaliyete gecen Engelli Bakım Merkezleri,   yapılan çok değerli çalışmalardır.

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı ve Başkan yardımcısı olarak görev yaptığımız 2014 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Ülke genelinde hayata geçirdiği Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonlarının çalışmaları da Engelliler için hayati önem taşımaktadır. Engellilerin yaşadıkları İl , İlçe ve beldelerde rahat hareket etmeleri ve hiçbir engelle karşılaşmadan istedikleri yerlere erişebilmeleri çok büyük önem taşımaktadır. Bizlerde bu konuda İlimizde büyük önem taşıyan Erişebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonunda 4 yıldır görev yapıyoruz.Her yıl olduğu gibi bu yılda Ulusal ve yerel sorunlarımızı buradan yetkililere seslenmek istiyoruz. Sonuç olarak bugün itibarı ile ivedilikle çözülmesi gereken ana sorunlar şunlardır:

-Başta sağlık Kurulu Raporlarındaki sıkıntı devam ediyor yani % 40 oranının altında rapor alan Engelliler maalesef hiçbir haktan faydalanamıyor bu sorun acilen çözülmeli.
-2022 Sayılı Engelli Maaşlarındaki sıkıntıda devam ediyor. Engelli maaşı alan engellinin yaşadığı evdeki gelire bakılıyor ve kişi başına düşen gelir asgari üçletin 3/1 ini geçerse bu engellinin maaşı kesiliyor. Şu ana kadar Ülke genelinde 300 bin Engellinin maaşı kesildi bu uygulamaya son verilmeli ve Gelir tespitinde hane geliri değil Engellinin geliri baz alınmalı.
- Kamuda bulunan boş Engelli kadrolarının doldurulması.
- Engellilerin kullandığı Ortez , Protez ve tüm medikal malzemelerden alınan katkı paylarının kaldırılması .

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak şubesi olarak Sayın Valimiz ve Belediye Başkanlığımızdan Daha iyi hizmet vermek ve de Engellilerin sosyal hayata katılabilmeleri için yıllardır gündeme getirdiğimiz Dernek Ofisi ile Sosyal tesis sorunumuzun bir an önce çözülmesini tüm Engelliler adını talep ediyoruz.Bu düşünce ve duygularla yönetim kurulu olarak 3 Aralık 2020'de sorunlarımızın minimum seviyeye indiği Engelsiz bir Türkiye dileğiyle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz'' dedi.

Ardından engelli öğrenciler şiirler okudu.
(HABER-ERCAN DEMiR)


 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2019, 11:01
YORUM EKLE

banner43

banner261

banner292

banner266

banner297

banner222

banner94

banner31

banner44

banner286

banner114