Zonguldak'ta Adli Yıl Törenle Açıldı

Zonguldak'ta Adli Yıl Törenle Açıldı


Baro Başkanı kapkaç, "Bir gün herkesin avukata ihtiyacı olur"

Zonguldak'ta adli yıl açılışı dolayısıyla tören düzenlendi.

Zonguldak Valiliği önünde düzenlenen törene ,Baro Başkanı Türker Kapkaç , hakim, savcı ve avukatlar katıldı.

Baro Başkanı Türker Kapkaç anıta çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı'mız okundu.
Baro Başkanı avukat Türker Kapkaç yaptığı konuşmada yeni adli yılı değerlendirdi.


Avukatlara karşı baskı, tehdit, sözlü ve fiziki saldırılar, şiddete i sert tepki gösteren baro başkanı Türker kapkaç, "Şu da unutulmamalıdır ki; Avukat, kimsenin borcunun sebebi değildir.
Avukat, kimsenin suç işleme gerekçesi değildir.
Avukat, kimsenin boşanma nedeni değildir.
Avukat, kimsenin işini kaybetme nedeni değildir.
Avukat vekildir. 
Herkesin bir gün avukata ihtiyacı olur."dedi.

Yeni adli yılda zonguldak barosu olarak yine en önemli göreverinin ülkemize, demokrasimize, hukukun üstünlüğüne, yargı bağımsızlığına, hukuk devletine, insan haklarına ve savunma hakkına sonuna kadar sahip çıkmak olduğunu belirten Zonguldak Barosu başkanı avukat Türker kapkaç konuşmasında şunları söyledi:

"2021-2022 adli yıl açılış törenimize hoş geldiniz.
2021-2022 adli yıl başlangıcında; bizleri çağdaş, laik, sosyal hukuk devleti içinde yaşamayı hedef gösteren, türkiye cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder gazi mustafa kemal atatürk ve silah arkadaşlarını, 1938 yılında kurulmuş baromuzun vefat eden tüm avukat meslektaşlarımı, vatanımızı, milletimizi, hukuku ve demokrasiyi korumak için canını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.
Zonguldak barosu, kurulmuş olduğu 1938 yılından bu yana hukukun üstünlüğü ile hukuk devleti kurum ve kavramlarını savunmuş, bu ilkelerin yaşama geçmesi, yerleşmesi için mücadele etmiş ve hiçbir siyasi kimliğin yanında yahut yakınında değil yalnızca ve daima hukukun yanında durmuştur.
Yeni adli yılımızda da zonguldak barosu olarak yine en önemli görevimiz, ülkemize, demokrasimize, hukukun üstünlüğüne, yargı bağımsızlığına, hukuk devletine, insan haklarına ve savunma hakkına sonuna kadar sahip çıkmaktır. Yeni adli yılımızın ülkede hukuki güvenliğe, hızlı, adil, bağımsız ve tarafsız bir yargıya ve güçlü bir savunmaya vesile olmasını temenni ediyorum.
Adaletin ve hukukun üstünlüğünün sağlanmasında kişi hak ve özgürlüklerinin korunmasında avukat en büyük güvencelerden biridir. Avukat, adaletin vatandaşla kurduğu köprüdür. Avukat varsa, eksiksiz adalet vardır. Avukatlık kanunu'nun 1. Maddesinde yer alan “yargının kurucu unsuru olan avukat, bağımsız savunmayı temsil eder”
Vatandaşlar için hukuk güvenliği sağlayan ve evrensel değerlerle uyumlu olan hukuk sistemini inşa etmek için biz avukatlar, bugün olduğu gibi yarınlarda da mücadelemizi yılmadan, eğilmeden, bükülmeden sürdüreceğiz.
 mesleki ve toplumsal sorunlara karşı verdiğimiz mücadelede, tüm meslektaşlarımız ve barolarımız omuz omuza vermelidir.
Avukatlara karşı baskı, tehdit, sözlü ve fiziki saldırılar, şiddet gündemimizdeyken şu da unutulmamalıdır ki;
Avukat, kimsenin borcunun sebebi değildir.
Avukat, kimsenin suç işleme gerekçesi değildir.
Avukat, kimsenin boşanma nedeni değildir.
Avukat, kimsenin işini kaybetme nedeni değildir.
Avukat vekildir. 
Herkesin bir gün avukata ihtiyacı olur.
Avukatların yaşadığı bütün sorunları sizlerde çok iyi biliyorsunuz. Burada pandemi ve zaman darlığı nedeniyle ayrıntılı saymaya gerek duymuyorum. Ama kısaca değinmeden de edemeyeceğim.
*maalesef türkiye’de yargı, hukuk, savunma ve avukatlık mesleği her geçen gün kötüye gitmektedir.  
*çoklu baroların ortaya çıkartılması, 
*savunmanın yetkilerinin azaltılması,
* cmk’daki hakların kısıtlanması, 
*sürekli yapılan torba-paket değişiklikler, 
*hukuk fakültesi sayısı ve eğitim kalitesi,
* kontenjan ve mezun sayısının çokluğu, 
*avukatlık sınavının iptali, 
*genç meslektaşlarımızın çığ gibi büyüyen sorunları,
*emeklilik şartlarımız,
*uzun gözaltı ve tutukluluk süreleri,*hakimlik teminatının yok edilmesi,
* yargı bağımsızlığının ortadan kalkmaya başlaması, 
*ülkemizde vatandaşlarımızın hukuki güvenlik ve hukuki huzur haklarının kalmaması vb. Hususlar bunların sadece bir kısmıdır. 
Ancak bizim gelecekten umudumuz kesilmemiştir. Geçmişte yapılan hatalardan dersler çıkartılarak el birliği ile yargının itibarını korumak hepimizin vazifesidir.
Her yıl ifade ettiğimiz üzere maalesef yargının ağır sorunları ile karşı karşıya olduğumuz açıktır. Yargı yükü, uzun süren yargılamalar, adalete erişim hakkının kısıtlanması, yargıya erişimin pahalılığı gibi kronikleşen ve covid -19 pandemisi nedeniyle daha da ağırlaşan bu sorunların baroların görüşleri de alınarak bir an önce çözülmesi bu yıl da öncelikli talebimizdir.
Yargının kurucu unsuru olan avukatlar, hakimler ve savcılar 
Vatandaşların adalete erişmesinde yol arkadaşıdırlar. Hayatlarını hukukun üstünlüğüne ,yargı bağımsızlığına adamış binlerce yargı mensubu hakim,savcı ve avukat meslektaşımız , birlikte çalışarak bu ülkenin insanlarının zedelenen adalet duygusunu onarmak için mücadele etmeye devam edeceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle yeni adli yılın vatandaşlarımıza ve tüm hukukçu meslektaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum."

Konuşmanın ardından baro başkanı yönetimi ve avukatlar birlikte toplu resim çektirdi.
(Haber-Ercan Demir)

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2021, 14:27
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner303

banner300

banner297

banner94

banner31

banner299

banner266

banner114