Zonguldak'ta Kur'an bülbülleri yarıştı

1.Bölge İmam Hatip Ortaokulları ve Anadolu İmam Hatip Liseleri arası “Genç Seda Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması” Bölge finali Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kız Anadolu'da İmam-Hatip Lisesi’nde gerçekleştirildi.
Bölge finaline; Ankara, Bartın, Çankırı, Çorlu,Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Sinop ve Zonguldak'tan İmam Hatip ortaokul ve lise öğrencileri katıldı.
Ak Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Hamdi Uçar, BEÜ Rektörü Prof Dr. Mustafa Çufalı, Ak Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, AK Parti Zonguldak Belediye Başkan Adayı Dr. Ömer Selim Alan, Milli Eğitim Müdürü Murat Kapıcı ve davetliler katıldı.
Yarışma, ögleden önce ortaokul, öğleden sonra ise lise öğrencileri arasında yapıldı.

Bölge finali saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından açılış konuşmasını okul müdür yardımcısı Adnan Karakulluk yaparak şunları söyledi:
“Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzce Türkiye genelinde düzenlenen bu yarışmalarda İmam Hatip okullarında okuyan öğrencilerin mesleki yeterliliklerini artırmak, öğrencilerimizin özgüven duygusunu geliştirmek, onların sosyalleşmelerine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu vesileyle düzenlediğimiz Genç Seda Kur'an'i Kerim’ i Güzel Okuma yarışmamız da bu amaç için gerçekleştirecektir. Bu bağlamda bugün burada kaybeden olmayacaktır. Kur'an'la kaybedilmez bilakis Kur'an'la kazanılır. Çünkü Kur'an-i Kerim'i okumak bir fazilet, okunanı dinlemek sevap, onda emredileni uygulamak ayrı bir hasenedir. Yani her yönüyle hayır dolu bir faaliyet. Çünkü Kur'an-ı Kerim doğruyu, iyiliği ve güzelliği arayanlar için bir kurtuluş vesilesi. Üstad Sezai Karakoç'un örneklemesi ile ifade etmek gerekirse kutsal kitabımız yolumuzu aydınlatan bir ışıktır. İllerindeki yarışmalarda birinci olarak buraya gelen öğrencilerimiz bugün yarışmada en güzel sözleri söyleyecek. Jürimiz de öğrencilerimizi değerlendirecek. Seçici Kurul üyelerimizi de bu açıdan oldukça zor bir görev beklemekte. Kendilerine şimdiden kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Her biri kendi okullarında, sonrasında illerinde ya da bölgelerinde birinci olarak bugün buraya gelen yarışmacı öğrencilerimize başarılar diliyorum. Onların hepsi bizim gözümüzde birincidir. Hepsi birer incidir. Bugün burada 1.Bölge yarışmamız sonucunda Türkiye Finalinde Bölgemizi temsil edecek kardeşlerimizi seçeceğiz. Kendilerini yetiştirip bu konuda emek harcadıkları için öğrencilerimiz ve onları yetiştiren değerli hocalarımız için Allah katında alacakları mükafat, kuşkusuz ki kazanacakları en büyük en kıymetli ödül olacaktır. Yüce kelama karşı görevlerimizi yerine getirmek, sevgi ve saygımızı göstermek bizim en temel görevimizdir. İşte bu amaçla Onu güzel okumak için bir araya gelmiş gençlerimizin heyecanına ortak olmak amacıyla buradaki manevi sofradan istifade etmek üzere uzaktan ve yakından gelip katılımlarınızdan ötürü siz değerli misafirlerimize, öğrencilerimizin yetişmesinde emeği geçen okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimize, kendilerini bu güzel bir o kadar da kutlu yola adayan öğrencilerimize, yarışmamıza maddi ve manevi katkıları dolayısıyla Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş başta olmak üzere Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüze, İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Kapıcı şahsında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Öğretmenevi Müdürlüğümüze, Zonguldak Anadolu İmam Hatip Lisemize, Okul Aile Birliği Başkanlığımıza, tüm sivil toplum kuruluşlarımıza, Zonguldak esnafımıza, tüm gönüldaşlarımıza , yarışmamızın gerçekleşmesinde görev alan tüm idareci, öğretmen, öğrenci ve personelimize teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.”dedi.
Yarışmada İmam Hatip okulu öğrencileri Kur'an-ı Kerim'i en güzel şekilde okudular.
(Haber-Ercan Demir)

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 13:34
YORUM EKLE

banner43

banner30

banner44

banner94

banner34

banner222

banner31