Zonguldak’ın Kanında Hayat Var

Zonguldak’ın Kanında Hayat Var


Zonguldak Valiliği ve Türk Kızılay iş birliği ile Zonguldak’ın Kanında Hayat Var, Sensiz Olmaz Kan Dostum” adı altında kan bağışı ve kök hücre kampanyası yapıldı. 

Zonguldak’ta Valiliği ve Türk Kızılay Şubesi iş birliğiyle ikinci geleneksel “Zonguldak’ın Kanında Hayat Var, Sensiz Olmaz Kan Dostum” adı altında kan bağışı ve kök hücre kampanyası düzenlendi.

Valilik önünde düzenlenen kan bağışı ve kök hücre kampanyasına, Vali Mustafa Tutulmaz,Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Jandarma komutanı K.d Albay Cezmi Yalınkılıç, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Mustafa Çufalı , Kilimli belediye başkanı Kamil Altun, daire müdürleri, emniyet ve jandarma personeli katıldı.

Kampanyada Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyeleri kan bağışında bulundular. Diğer yandan kampanyaya İl Jandarma, Afad, Gümrük muhafaza ve resmî kurum ve kuruluşları destek verdiler.

Vali Tutulmaz; ‘ Kızılay ülkemizde önemli görevi yerine getiriyor’

Vali Mustafa Tutulmaz, “Kızılayımız ülkemizde önemli bir görevi yerine getiriyor. Bunlardan birimde kan ile ilgilidir. Günde ilimizde 10 bin adet kan toplanıyor. Bu kanın bir şekilde temin ediliyor. Ve bunun temininde bizlere düşüyor. Kana herkesin bir gün ihtiyacı olarak düşünerek vatandaşlarımızı herkesi kan vermeye davet ediyoruz. Biz valilik olarak önderliğini yapıyoruz. Belediye başkanımızla şimdi kan veriyoruz. Bugün başlayan kampanya iki gün boyunca devam edecek”dedi.

Başkan Ergenç; ‘Kanın tek kaynağı insandır’

Türk Kızılay Şube Başkanı Aydın Ergenç, “Kan bankacılığı alanında, kanın güvenli kan bağışçılarından temin edilmesi, kalite standartlarına uygun olarak testlerden geçirilmesi ve uygun koşullarda sağlık kurumlarına iletilmesi sürecinde en önemli etken gönüllü kan bağışçılarının varlığıdır. Her ülkenin kendi kan ihtiyacını gönüllü kan bağışçılarından sağlaması büyük önem arz etmektedir. Türk Kızılay, 152 yıldır insani yardım alanında faaliyet göstermekte ve bundan sonra da göstermeye devam edecektir. Faaliyet alanlarından bir tanesi de Ülkemizin kan ihtiyacını gönüllü kan bağışçılarından temin ederek hastanelerimize ve hastalarımıza ulaştırmaktır. Kızılay ülke genelinde toplam 300 noktada düzenlenen kan bağışı faaliyetlerini 3 bin 515 personel ile günlük 10 bin ünitenin üzerinde kan bağışı toplayarak gerçekleştirmektedir. Zonguldak Kızılay Kan Bağış Merkezi, güvenli kan temini projesinde Zonguldak İli ve İlçelerinde vatandaşlarımızın, kan temini konusunda sıkıntı yaşamaması için aralıksız çalışmaktadır. Zonguldak Merkez ve İlçelerinde bulunan tüm hastanelerin kan ihtiyacı %95 oranında, ücret ve nakil sıkıntısı olmadan kan merkezimiz tarafından karşılanmaktadır. Bu hizmetleri verebilmek için gönüllü ve düzenli kan bağışçılarına ihtiyaç vardır. Kan Bağışında bulunan vatandaşlarımızın, Hepatit B, Hepatit C, AİDS ve frengi testlerine ücretsiz bakılarak kan grubu kartları bağışçılara verilmektedir. Kan bağışı ve kök hücre bağışı konusunda en büyük destekçimiz tüm kurum ve kuruluşlardır. Kızılay; büyük bir iyilik hareketi, 152 yıllık bir çınar ağacı, bağışçılarımızın sayesinde her zaman mağdur, mazlum ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanındadır. 2 gün boyunca vatandaşlarımız kan ve kök hücre bağışında bulunabilecekler. Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır” dedi.

Vali Ödüllendirdi

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Selim Alan ve Kızılay Zonguldak Şube Başkanı Aydın Ergenç, 10’uncı kan bağışını gerçekleştiren Kd. Asb Asçvş Hamza Akbulut’a plaket ve madalya takdim etti. 

(Haber-Ercan Demir) 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 13:09
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner300

banner301

banner313

banner297

banner94

banner31

banner299

banner303

banner314

banner266