ZONGULDAK'TA DA HER AN BAŞLAYABİLİR (Videolu Haber)

ZONGULDAK’TA DA HER AN BAŞLAYABİLİR

ZONGULDAK'TA DA HER AN BAŞLAYABİLİR (Videolu Haber)

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Genel Merkez Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Kanatlı Hayvan Üreticiler Birliği başkanı Osman Bayraklı, Türkiye genelinde İzmir, Manisa, Balıkesir, Aydın, Samsun, Denizli, Bursa, Elazığ, Uşak, Malatya, Çanakkale olmak üzere 11 ilde çiftliklere canlı hayvan almama kararı aldıklarını söyledi. Bayraklı Zonguldak olarak ise bölgede bulunan 4 entegre firma ile görüşme halinde olduklarını, Tarım Bakanlığı’nın kararına uymadıkları takdirde Zonguldak olarak çiftliklere canlı hayvan almama kararı vereceklerini söyledi.

 

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Genel Merkez Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Kanatlı Hayvan Üreticiler Birliği başkanı Osman Bayraklı, basın toplantısı düzenledi.

Türkiye genelinde 11 ilde Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Genel Merkezi olarak çiftliklere canlı hayvan almama kararı aldıklarını belirten Osman bayraklı, şunları söyledi:

YILLARCA BORÇ BATAK ALTINDA KALIP ÜRETİM YAPAN, ÜRETİCİLERİMİZ EZİLİRKEN, NE YAZIK Kİ ENTEGRELERİN KAPASİTE ARTIMI VE BÜYÜDÜ..

“Türkiye Kanatlı Hayvan Üretici Genel Merkez başkan yardımcılığını yapmış olduğum, başkan ve yönetim kurulu olarak Ankara da tüm üreticilerimiz için çalışmakta olup, sorunlarımızı en iyi şekilde nasıl çözmek için, yaklaşık merkez birliği yönetim olarak, 7 ay süren, Avukatlarımızın, mühendislerimizin, tavuk sektörümüzün, tüm koşullarında çalışmış gerek entegre, yem, gibi yıllarını bu sektörde harcamış, uzmanlarca beraber, rapor hazırlayıp yönetim olarak Tarım Bakanlığımıza ilettik. Sonrasında, Tarım bakanımız başta olmak üzere, Hayvancılık genel müdürüz ve kanatlı sektörünü ilgilendiren tüm Bakanlık birim, müdür ve daire başkanlarımızla aylarca toplantılar yaptık. Zonguldak Milletvekillerimiz Hüseyin Özbakır,  Faruk Çaturoğlu ve Özcan Ulupınar, Manisa milletvekilimiz Recai berber, Tarım Komisyon başkanımız Recep konuk beyler hep yanımızda olup diğer il milletvekillerimizin meclisteki makamlarına uğrayıp, tavukçuluk sorunlarımızı Merkez birliği olarak ilettik. Sonuç olarak Tavuk üreticilerimizin olmazsa olmazlarından olan bu zamana kadar adı bile anılmayan üreticilerimize Bakanlıkça isim kimlik verilmesi için taleplerimize yeşil ışık alınmış olunup, Resmi olarak kanatlı hayvan üretimde sözleşmeli üretime ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik t.c gıda tarım ve hayvancılık bakanlığımızca 27 Ekim 2017 günü Resmi gazetede yayınlayarak yürürlüğe girmiştir. Emeği geçen Başta Tarım Bakanlarımız Faruk Çelik ve Şu anki Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba olmak üzere, Milletvekillerimize Genel müdür ve emeği geçen herkese ve ekibimize teşekkür ederiz. Ama ne yazık ki 45 gün gecesini gündüzünü verip tavukları büyüten arın terinin hakkını alamayan, bu üreticilerimiz yönetmelik ile kimlik kazanmış, Devletimizin almış olduğu bu karara uymayan Entegrelerimiz bulunmakta olup, Üreticilerimiz tavuk başına yaklaşık almış oldukları ortalama tavuk başı 1,10 kr (bir lira 10 kuruş) olduğu bunun da masrafa gitmiş olup, gerek banka borçlarını, gerek kömür, elektik işçi, altlık, gibi giderlere denk gelmesiyle para kazanamamaktadırlar.

Yıllarca  borç batak altında kalıp üretim yapan, üreticilerimiz ezilirken, Entegrelerin kapasite artımı ve büyüdüğünü görmek mümkündür..Bizler sadece üreticilerimizin arın terinin  hakkını istiyoruz.Elbette Entegre olmazsa üretici,  üretici olmazsa Entegrenin olamayacağının bilincindeyiz.Ama inadına yönetmeliğe uymayan Entegreler olduğundan ve maliyetin altında üretim yapıldığından dolayı şuan Türkiye de alınan karar doğrultusunda yönetmeliğin tüm entegrelerin uygulaması ve üreticilerimize iyileştirme yapmasına kadar sadece arın terlerimizin hakkımızın verilmesine kadar Aşağıdaki illerimiz   1 şubat 2018 tarihinden itibaren  civciv almama kararı almıştır. İzmir, Manisa, Balıkesir, Aydın, Samsun, Denizli, Bursa, Elazığ, Uşak, Malatya, Çanakkale, toplamında 11 İlimizde 31 milyona yakın Tavuk üretim durdurulmuştur. Bu durumu Merkez Birliği yönetim kurulu olarak Tarım bakanımıza ilettik, Çözülmesi konusunda hakemlik yaparak üreticilerimizin arın terinin ve yasalara göre her iki tarafın üretim yapmasını ve sağlanmasını Sayın tarım bakanımıza ilettik. Çözülmesi için elinden gelen fedakarlığı göstereceğini ve ekibini arayarak çalışmalara başladığını bizlere iletmiştir. Üreticilerimizin artık dayanacak gücü kalmayıp biran önce çözülmesi için bekleyişe girmiş bulunmaktayız.

 

ZONGULDAK, 4 ENTEGRE TESİSİN VERECEĞİ CEVABA GÖRE  ÇİFTLİKLERE CANLI CİVCİV ALIP ALMAYACAĞANA KARAR VERECEK

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Genel Merkez Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Kanatlı Hayvan Üreticiler Birliği başkanı Osman Bayraklı, Zonguldak olarak Tarım Bakanlığı’nın kararını 4 entegre tesisine ilettiklerini ve gelecek cevaba göre bu canlı hayvan alıp almama kararını vereceklerini belirterek şöyle devam etti:

“Zonguldak olarak bugünkü kararımız 400 kümesimizin bulunduğu, yılda 45 milyon tavuk üretip, Komşumuz olan Bartın ve Karabük’te de yaklaşık 150 kümesimizin bulunduğu, bölgemizde 4 Entegre şirketin faaliyet göstermesi ile birlikte maddi imkansızlar neticesinde ilimizde ve komşu illerimizde işverenlerimiz, üreticilerimiz emeğin karşılığını alamadıkları için, işçilerini çıkarıp aile olarak tavuklarına baktıkları ancak şuan itibariyle asgari ücrete aylıkları ancak geldiği ücretle çalışmakta olup kredi ve giderlerini ödeyemeyecek duruma gelmiş, hatta bankalar tarafından icra işlemleri başlatılmış üreticilerimiz bulunmaktadır. Zonguldak Kanatlı Hayvan Eti Üretici Birliği’mizin, Tarım İl Müdürlüğümüz ile ortaklaşa yapmış olduğumuz üretici toplantıda aldığımız karar doğrultusunda Tarım il müdürlüğümüzün öncülüğünde Tarım Bakanlığı’mızın Resmi Gazetede yayınlamış olduğu yönetmeliğe ilimizde faaliyet gösteren 4 entegrenin uymasını sağlayıp iyileştirmeye gitmesi için resmi yazıyla tarım il müdürlüğü tarafından gönderilmiş olup neticeye uymasını istiyoruz. Bunun sonucuna göre Zonguldak Kanatlı hayvan üreticiler birliği olarak karar alacağız. Tüm yetkililere basın yoluyla duyrulur”

(HABER-ERCAN DEMİR)

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 11:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sezai özer çanakkale
Sezai özer çanakkale - 1 yıl Önce

Tebrik ederim

SIRADAKİ HABER

banner43

banner30

banner44

banner114

banner94

banner34

banner222

banner31