ERHAN ÇAKMAK'IN KALEMİNDEN

ERHAN ÇAKMAK'IN KALEMİNDEN

İlimizde ve bölgemizde ekonomik değeri yüksek ürünler yetişiyor.

Bugüne dek değerini bilemediğimiz ürünler…

Ereğli’nin Osmanlı Çileği, Safranbolu’nun safranı, Çatalağzı’nın defne yaprağı…

Biz, Ereğli’de nefis lezzetteki Osmanlı çileğini yetiştirmek ve üretimini olabildiğince arttırmak yerine, “ Ereğli çileği” adı altında diğerlerinden farkı olmayan çilek yetiştirmeye daha çok önem verdik.

Safranbolu’da 1 gramı, 1 gram altın değerinde olduğu söylenen safran bitkisini üretmeyi ve üretimini olabildiğince arttırmayı ihmal ettik.

Çatalağzı’nda doğal ortamda bol miktarda yetişen defne bitkisinin yapraklarını ekonomiye kazandırmayı düşünemedik.

Neyse ki, Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün ve ekibinin çabaları ile defne yaprağı ekonomik bir “projeye” dönüştürüldü.

Sayın Akgün’ün açıklamasına göre, bu süreçte Çatalağzı’nda bu işle ilgilenen ailelerin bütçesine günlük 150 TL katkı sağlandı.

Adnan Akgün, konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi, projeyi tanıttı, ayrıntıları anlattı.

Beldede ekonomik seçeneklerin arttırılması ve yeni ekonomik kaynaklar üretilmesi bakımından önemli bir proje olduğu gibi, bu memleketin topraklarında yetişen değerli ürünlerimize sahip çıkmak, onları ekonomiye kazandırmak ve tarımsal üretimi desteklemek bakımından önemli ve örnek bir proje…

***

Sanayi, teknoloji ve yüksek teknoloji ile birlikte tarımsal üretimin de ihmal edilmemesi gerektiği aşikar…

Çarşı-pazarda sebze ve meyve fiyatlarından eli yanan vatandaşlarımız bunu çok daha iyi anlıyor.

Biz, tarımsal üretimi ihmal ettikçe, fiyatlar ayyuka çıkıyor, ülkemizin bereketli toprakları üzerinde bol bol yetişmesi mümkün olan tarım ürünleri işte bu ihmalden dolayı halkımızı ekonomik sıkıntıya sokuyor.

İlimizde de özellikle bahçe tarımı, seracılık, sebze ve meyvecilik alanlarında elverişli topraklarımız ve zengin kaynaklarımız olduğu halde, belki de son 30 yıl boyunca tarımdan uzaklaşıldıkça, hem doğal beslenme şansını kaybediyoruz, hem de pek çoğu genetiği değiştirilmiş ürünleri tüketip, kendimize zarar vermiş oluyoruz.

Tarım’a dönüş bunun için çok önemli…

Türkiye, hem sanayi ve teknoloji, hem de tarım ülkesi olmakta ilerledikçe, halkımızın refahı ve ülkemizin kalkınması da ilerlemiş olacak.

Bu yüzden, Çatalağzı’nda geliştirilen “ defne yaprağı projesini” yerelde bütün belde ve şehirlerimize kendi alanlarında örnek olabilecek bir proje olarak değerlendirmek gerekiyor.

Erhan ÇAKMAK

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2021, 23:49
YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner303

banner300

banner297

banner94

banner31

banner299

banner266

banner114