ERHAN ÇAKMAK'IN KALEMİNDEN

ERHAN ÇAKMAK'IN KALEMİNDEN

Türk Kızılayı, ülkemizin en itibarlı yardım kuruluşu…

Hilal-i Ahmer’den, Kızılay’a uzanan tarihi süreçte, gerek ulusal, gerek uluslararası alanda dünyaya örnek olacak yardım çalışmaları ile ülkemizin yüz akı bir kuruluş…

Kızılay, din, dil, ırk, renk ayrımı yapmadan yardıma ihtiyaç duyulan her yere ulaşıyor, savaş bölgelerinde, afet bölgelerinde Kızılay’ın dost eli herkese ulaşıyor.

Kızılay’ın kurumsal kimliğine kimsenin sözü olamaz, ancak her kurumda olduğu gibi Kızılay’da, bu büyük kurumla uyum sağlayamayan, görevini kötüye kullanan, ya da kurumu kişisel çıkarlarına alet edenler olabilir.

*

Zonguldak’a gelelim…

Türk Kızılayı Zonguldak Şubesi Aydın Ergenç’in başkanlığında aktif ve başarılı çalışmalar yapıyor.

Kan bağışı kampanyaları, ihtiyacı olan insanlarımıza yardım elini uzatması, afet bölgelerinde yardıma koşması, lojistik destek sağlaması ve benzeri çalışmalarda herhangi bir aksama görülmüyor, kamuoyuna olumlu izlenimler veriyor.

*

Ancak, Aydın Ergenç’in kendisiyle ilgili tartışmalara neden olan bir konuya açıklık getirmesi gerekiyor.

Kızılay gibi sürekli kamuoyunun gözü önünde bulunan ve en büyük sermayesi “güven” duygusu olan bir kuruluşun, bu şeffaflığı sağlaması çok önemli olsa gerek…

Kızılay Şube Başkanı Aydın Ergenç’in, şehir merkezinde mülkiyeti Kızılay’a ait binanın en üst katını tümüyle kendi çocuklarına tahsis edip kiraya verdiği şeklindeki haberlerle ilgili iki soru işaretine yanıt verilmesi gerekiyor.

1- Kızılay Şube Başkanı, birinci derece yakınları ile kira sözleşmesi imzalayabilir mi? Bu uygulama mevzuata uygun mu?..

2- Eğer mevzuata uygunsa, kiralama yapılırken mevzuata uygun hareket edildi mi? Kira bedeli kaç lira olarak belirlendi, kira sözleşmesi kaç yıllık düzenlendi, sözleşme piyasa rayiçlerine ve aynı mevkideki emsal bedellerine uygun mu?..

*

Zonguldak Kızılay Şube Başkanı Aydın Ergenç bu sorulara tam şeffaflık içinde net yanıtlar verdiği takdirde, hem neyin ne olduğu anlaşılmış olacak,  hem de Kızılay gibi itibarlı bir kurum üzerindeki tartışmalar sona ermiş olacaktır.

Aydın Ergenç’in temsil ettiği kurumu bu gibi tartışmaların dışında tutmak adına gerekli açıklamayı yapması bekleniyor.

Aksi halde bu tartışmaların uzayıp gitmesi ve kurumun yara alması kuvvetle muhtemeldir.

Erhan ÇAKMAK

YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner303

banner300

banner297

banner94

banner31

banner299

banner266

banner114