Rahim Ağzı Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarır

Rahim Ağzı Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarır

Rahim Ağzı Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarır

Halk Eğitimi ve Hasta Bilgilendirme Toplantılarının Üçüncüsü "Rahim Ağzı Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarır" Başlığıyla Gerçekleştirildi

Zonguldak Valiliği ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi işbirliği ile Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezimiz Koordinesinde, Halk Eğitimi ve Hasta Bilgilendirme Toplantılarının üçüncüsü  Zonguldak Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 

Başta gençler ve ebeveynler olmak üzere tüm toplumda bir bilinç oluşturmayı amaçlayan etkinlik kapsamında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı - Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Müge Harma “Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri” ve Prof. Dr. Mehmet İbrahim HARMA “Rahim Ağzı (Serviks) Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarır” başlıklı sunumları ile halkı bilgilendirdi.

Rahim ağzı kanserinin gelişmesinde etkili faktörler, teşhis, takip ve tedavisinin gündelik hayattan örnekler ile anlatıldığı toplantıda, rahim ağzı kanserinin erken tanı ile önlenebilir bir kanser olduğu üzerinde özellikle duruldu. Tarama ve takip programlarında KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi)’in, üniversite hastanelerinin ve diğer sağlık kuruluşlarının yeri ve yürüttüğü programlardan bahsedildi. Her kadının düzenli olarak Smear (serviks sürüntüsü) ve HPV virüsü taraması yaptırması gerektiğinin mesajının verildiği toplantıda tarama programlarının yanı sıra serviks kanserinin önlenmesi konusunda neler yapılabileceği hakkında da bilgiler paylaşıldı.  Özellikle adölesan (12-18 yaş) çağdaki genç kız ve genç erkek çocukların aşılanarak toplumda HPV virüsü ve serviks kanseri oranlarının büyük oranda azaltılabileceği mesajının verildiği toplantıda adölesan çağda yapılan evliliklerin de rahim ağzı kanseri riskini artırdığı ifade edildi.

Dinleyicilerin soru ve görüşleriyle katkı sağladığı toplantı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. 

YORUM EKLE

banner302

banner261

banner301

banner300

banner266

banner297

banner94

banner31

banner44

banner303

banner299

banner114