CHP ve İYİ Parti arasında sıkı pazarlık

Chp ve İyi parti arasında sıkı pazarlık

İYİ PARTİ MERKEZDEN SONRA EREĞLİ’DE DE ADAY GÖSTERMEYEREK CHP’Yİ DESTEKLEME KARARI ALINDIĞI ÖĞRENİLDİ.

31 Mart Yerel Seçimlerine günler kala Zonguldak’ta CHP ve İYİ Parti arazsında ittifak görüşmeleri devam ediyor.

CHP İl binasında gerçekleştirilen toplantıya, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, CHP İl Başkanı Hakkı Güney, İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen, İyi Parti Merkez İlçe başkanı Adnan Ömür, CHP Merkez İlçe Başkanı Fikret Zaman, CHP Zonguldak belediye Başkan Adayı Şenal Şanal, CHP Ereğli Belediye Başkan Adayı Halil Posbıyık, ile CHP ve İyi Parti yöneticileri katıldı.

Kritik toplantıda il ve ilçe düzeyinde ki ittifak görüşmeleri belediye ve il genel meclis üyesi sandalye dağılımları konuları ele alındı.

CHP ve İYİ Parti arasında belediye meclis üyelikleri ve il genel meclis üyelikleri konusunda sıkı pazarlıklar yaşandı.

ÜNAL DEMİRTAŞ: KOLLEKTİF BİR AKILLA İTTİFAK SÜRECİNİ BAŞLATTIK

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, toplantı öncesinde önemli açıklamalarda bulunarak, “Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti güç birliği 24 Haziran seçimleri öncesinde başladı. Güç birliği ittifakı, Türkiye’nin aydınlık geleceği için Ve Türkiye’de tam demokrasiye inanan Partilerin oluşturduğu bir ittifaktı. Bunun devamı olarak iki partinin genel başkanı bir süreç başlattı. İttifakın kapsamı içinde olan Zonguldak, bu ittifak kapsam içerisinde yer aldı. Bu ittifakın Zonguldak’ın geneline yaymak için görüşmelere başladık. Bu konuda iyi parti il başkanı Yavuz Erkmen ile birlikte Kendi il başkanımız ve milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ile görüşmeler başlamıştır. Tabanımızın da görüşü alınarak kollektif bir akılla ittifak sürecini başlattık. Bazı yerlerde tek aday üzerinde uzlaştık. Bazı yerlerde CHP’nin adayı çıkacak iyi parti destek verecek İyi parti destek verecek. Bazı yerlerde iyi partinin adayı çıkacak CHP destek verecek. Bazı yerlerde ise her iki partinin adayı da ayrı ayrı yarışacak. Zonguldak merkeze iyi parti aday çıkarmayacak. Ancak belediye meclis noktasında değerlendirmemiz olacak. Aynı şekilde iyi parti Ereğli’de aday çıkarmayacak. Belediye meclis üyeliğinde görüşmemiz olacak. Artık ittifak konusuna son safhaya geldiğimizi söyleyebilirim. Bu görüşmeler bugün de bitebilir birkaç gün de devam edebilir.” Şeklinde konuştu. 

YAVUZ ERKMEN: YERELDEN BAŞLAYARAK TÜRKİYE’DE GENEL İKTİDARA GİDEN BİR YOLUN AÇILMASINI İSTİYORUZ

Toplantı öncesi CHP il başkanlığına gelen İYİ Parti il Başkanı Yavuz Erken toplantıda görüşülecek konular hakkında bilgiler vererek şunları dedi;

“İki parti genel merkezinin aldığı ortak bir karar var. Merkezde ittifak yapılıyor. Bunun dışında da ittifak yapılacak yerler anlamında sorun varsa bunlar da tekrar protokol altına alınacak. Daha önceki yaptığımız toplantılarda iki yer haricindeki görüşmelerimizi tamamladık. Bu iki yerde görüşüldü ama son bir kez daha protokol altına almak için toplandık. Biz şunu istiyoruz; Cumhuriyet Halk Partisi ve iyi parti yan yana gelmek suretiyle Türkiye’de bir sinerji yaratıp yerelden başlayarak Türkiye’de genel İktidara giden bir yolun açılmasını istiyoruz. Bu nedenle yerel yönetimlere talip olduğumuzu ifade ediyoruz. Görüşmeler bittikten sonra nihai kararımızı açıklayacağız” dedi. 

HAKKI GÜNEY: İYİ PARTİ’Lİ ARKADAŞLARIMIZIN İSTEKLERİYLE BİZİM KENDİ KAFAMIZDAKİ PROJELERİ YAKIN BİR NOKTAYA GETİRMEYE ÇALIŞACAĞIZ

Cumhuriyet Halk Partisi il başkanı Hakkı Güney’de toplantı öncesinde yaptığı açıklamada; “Geçtiğimiz hafta Ankara’da yaptığımız toplantıda Zonguldak’ın belirli yerleri için görüşmelerimizi tamamlamıştık. Zonguldak, Merkez ve Ereğli ilçemiz kalmıştı. Bu iki ilçemiz için de bugün burada bir çalışma yapacağız. Yaptığımız çalışmayla bu işi noktalandıracağız. İYİ Parti’li arkadaşlarımızın istekleriyle bizim kendi kafamızdaki projeleri yakın bir noktaya getirmeye çalışacağız” dedi.

Bu arada İYİ Parti’nin Ereğli’de aday çıkarmayacağı ve CHP Adayı Halil Posbıyık’ı destekleyeceği öğrenildi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 18:06
YORUM EKLE

banner43

banner30

banner34

banner44

banner114

banner94

banner261

banner222

banner31