Merkez Çarşısı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından yapılan açıklamada, yeni projenin akıllı bina 5 kat işyeri ve 4 kat kat ofis kullanımına uygun şekilde tasarlandığı ifade edildi
186 üye ve 121 işyeri sahiplerinin hakları tümü ile korunduğu belirtilen açıklamada,, "İmalat aşaması ve faaliyete geçtikten sonra 1000 kişi ve aileleri ile birlikte 3000 kişinin faydalanacağı akıllı bina ile şehre ekonomik ve sosyal getiriler katacağı belirtilerek şöyle denildi:

"Uzun süren çalışmalar ve aşamalar kat ederek şehrimize ve geleceğimize yakışır bir eser bırakmak uğruna çıktığımız bu zorlu yolda ilk etap çalışmalarımızı tamamlamış olup merak ile beklenen projemizin ilk detay ve görsellerini gururla tüm kamuoyuna paylaşıyoruz. Yapım süresi 24 ay olarak planlanan akıllı binamızda 5 kat işyeri ve 4 kat kat ofis kullanımına uygun şekilde tasarlanmış olup 186 üye ve 121 işyeri sahiplerinin de hakları tümü ile korundu. İmalat aşaması ve faaliyete geçtikten sonra bin kişi ve aileleri ile birlikte üç bin kişinin faydalanacağı akıllı binamız ile şehrimize katacağımız ekonomik ve sosyal getiriler ile göğsümüzü kabartmaktadır. Basın organlarından takip edebildiğimiz kadarıyla her zaman olduğu gibi kentin önünü tıkamaya çalışan gürühun yine görevinin başında olduğunu görmekteyiz. Daha önce defalarca denenmiş bu yöntemlerin yine yeniden kentin önünü tıkadığı, kentin geri giderek diğer illerimizin çok gerisinde bırakıldığı, kentin vizyonunun yok edildiği bu tavır ve yöntemler şanlı Türk Cumhuriyetimizin 100. şeref yılında Cumhuriyetimizin ilk şehrinde halen gündem oluşturulması apaçık manidarken, siyasi rant ve suni gündem yaratılarak kaotik bir ortam oluşturulma çabaları kabul edilemez bir gerçek olarak karşımızda net bir şekilde ortadadır. 20 aydır işyerlerinden uzak olan dernek üyelerimize, şehrimizde oluşan bazı yenileme ve değişim hamlelerinde nefer olan bazı kişi ve grupların da hiçbirisi sahip çıkmadığı gibi suni gündem yaratma peşinde olanlara da tepkilerinin olmadığını üzülerek izliyoruz. Devletimizin büyük bir titizlik ile tüm yurdumuzda başlatmış olduğu kentsel dönüşüm hamlesinin bir uygulayıcısı olarak; kendi egolarını tatmin etmek amacı ile siyasi rant elde edebileceklerini sanan bu düşünce yapısının emellerine bu şehrin artık alet edilmemesi gerektiğini savunuyor, tüm gelişmelerin takipçisi olacağımızı kamuoyunu ile paylaşıyoruz.”

Kaynak: Ercan Demir