Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Saniye Yıldırım'ın bakanlık görev denetimi ve gözetimi altında 69 tur rehberi Zonguldak'ta 2 gün boyunca tarihi ve turistik yerleri ziyaret ettiler incelediler ve bilgi sahibi oldular

Ülkesel Tur Rehberi Aslı Takmer yaptığı açıklamada, 69 tur rehberiyle birlikte 2 günlük Zongulydak ziyareti gerçekleşxtirdiklerini belirterek şunlyarı söyledi:

"Zonguldak'a geldik. Maden Müzesi'ni gezdik. Ondan sonra  madeni indirdiler bizi. En azından burada kömürün ne kadar önemli olduğunu  gördüler. Bu anlamda memnunuz. 

69 tur  rehberimiz ülkesel rehber olmak için bölge ekletiyor. Bu tırdan sonra da bu arkadaşların hepsi ta Batum'dan buraya kadar bütün Karadeniz Bölgesi'ni gezi rehberi ehliyetine artık sahipler. Bu geziden sonra bakanlık tarafından bunlar kokartlarna  Karadeniz Bölgesi de eklenecek.Yani artık Karadeniz Bölgesi'nin rehberliğini yapmaya muvaffak olacak arkadaşlar. Bugün son günümüz Sınav da yaptık. Biz bütün her yeri gezdik onlara da anlattık. Onlar da kendi konularını çalışmış, anlattılar bize Karadeniz'i, sosyolojisini, coğrafyasını her şeyiyle mümkün mertebe anlatmaya çalıştık. Onlar da çalışmışlardı zaten. Onlara konu da verilmiş. Bizler ülkesel rehberiz. Biz de arkadaşlarmız elimizden geldiğince faydalı olmaya çalıştık." dedi.

ZONGULDAK TUR PROĞRAMLARINDA YER ALMIYOR

Ülkesel Tur Rehberi Aslı Takmer ayrıca, "Zonguldak tur programlarımızda genelde pek dahil olmuyor. İinşallah programlara katılır, farklı destinasyonlarla Belki Zonguldak'ta böylece tur programlarına dahil olur diye temenni ediyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Ercan Demir