Essen ve Zonguldak arasında başlatılan ekonomik işbirliği kapsamında düzenlenen Türk-Alman Ekonomi Konferansı, Essen Belediye Başkanı Thomas Kufen'in destekleriyle gerçekleşti. Avrupa Zonguldaklılar Derneği yönetim kurulu üyeleri Suat Değirmencioğlu ve Sedat Kutucu, derneklerini bu önemli konferansta başarıyla temsil etti.

Essen Belediyesi tarafından yapılan bilgilendirme sunumunda, Zonguldak ve çevresinden tanınmış firmaların yanı sıra, Öksüz Doğaltaş AŞ, Çanakcılar gibi önde gelen şirketlerin de aralarında bulunduğu 28 Türk firması ile Ruhr bölgesinden 50 firmanın katıldığı belirtildi. Konferans, 16 Şubat 2024 Cuma günü 9:00 - 14:00 saatleri arasında gerçekleşti.

Ekonomik İşbirliğini Güçlendirmek

Konferansın amacı, iki bölge arasındaki ekonomik işbirliğini güçlendirmek ve aynı sektörde faaliyet gösteren ticari kuruluşları bir araya getirerek ticaret alanlarını geliştirmek olarak açıklandı. Essen Belediye Başkanı Thomas Kufen'in geçtiğimiz yıllarda Zonguldak ziyareti sonrasında atılan adımlar, bu konferansın düzenlenmesinde etkili oldu.

Üst Düzey Katılımcılarla Görüşme

Zonguldak Ticaret Odası Başkanı Metin Demir, Zonguldak Valiliği adına Vali Yardımcısı Turgut Subaşı, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı temsilcisi ve T.C. Essen Başkonsolosu Taylan Özgür Aydın, Essen'de gerçekleşen konferansta bir araya gelerek ikili ilişkileri güçlendirdi.

Avrupa Zonguldaklılar Derneği cam'ndennyapılan açıklamada ise çalışmaların başarılı olmasını ve iki bölge arasındaki ekonomik işbirliğinin daha da güçlenmesini dilendi.

Kaynak: Ercan Demir