AYM'nin sendikal örgütlenme tarihi açısından bugün tarihî bir karar verdiğini belirten  Eğitim Mil Sen Zonguldak il Temsilcisi Halim Taşdelen, "ADALET yerini buldu" şeklinde konuştu.

Bu kararla sendikal örgütlenmenin önündeki engellerden biri daha ortadan kalktığını kaydeden Eğitim Mil Sen Zonguldak il Temsilcisi Halim Taşdelen, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Geçmişte "Sendika olarak örgütlenmemiz engelleniyor, örgütlenmemizin önündeki prangalar kalkmalıdır. Kendimizi ve düşüncemizi özgür ve gür bir şekilde ifade etmemiz gerekir." diyenler. Devran dönüp siyasetin rüzgarını ve gücünü arkalarına alınca ilkelerini ve söylemlerini âdeta unuturcasına can hıraş bir şekilde sendikal ağalık sistemini savunur oldular.
Kendileri gibi düşünmeyenlere, boyun eğmeyenlere engel olma adına ellerinden geleni artlarına koymadılar. 
Sendikal örgütlenme gereği bir hak olan toplu sözleşme ikramiyesinden, menfaat düzenlerinin bozulmaması adına ülke genelinde örgütlenmesi  %1'i bulamayanların faydalanmasına engel olmak için önce %1 baraj kanunu çıkarttırdılar, sonra bu engel aşılınca ve kanun iptal edilince daha büyük bir engel olması için siyaseti de arkalarına alarak meclisten %2 baraj yasasını çıkarttırdılar. Böylece sendika ağalığı saltanatlarını devam ettirmek istediler, buna da çeşitli kılıflar buldular.  "Efendim böyle olması gerekir. Canı isteyen sendika kuruyor, sendikadan ayrılıyor. Birlik beraberlik olmuyor, güçlenemiyoruz, bölünüyoruz." dediler. Halbuki tüm bunlar birer bahaneydi, asıl istedikleri şey,  birlik beraberlik kılıfı adı altında, güçlerini ve menfaatlerini kaybetmemek! Bizim istediğimiz olsun! Bizim dediğimize boyun eğin ve isteklerimizi yerine getirin, oldu. 
Anayasa mahkemesi bugün tarihi bir karar ile her kim yaparsa yapsın SENDİKA AĞALIĞINA HAYIR dedi. 
Bu saatten sonra halen daha baraj yasasını savunanların bu ülkede hak, adalet ve özgürlük adına söylemlerde bulunmaları kendileri adına bir ayıp ve zul olarak görüyoruz. Kamuoyuna saygılarımızla"


 

Kaynak: HABER MERKEZİ