Zonguldak'ta yıllardır hizmet veren Ferah Lokantası hizmet verdiği bina kentsel dönüşüm projesine gireceği için geçtiğimiz haftalarda kapanmıştı. 
tarihi lokantanın kapanması Zonguldak'ta yankı uyandırmıştı...
Zonguldak Nostalji sayfasında tarihe ışık tutan Yüksel Yıldırım 'Ferah Lokantası Emektarları' başlığı altında bir yazı kaleme aldı.

Yüksel Yıldırım-22 Mayıs 2024'de Zonguldak Nostalji  sayfasında yazdığı işte bu yazı:
"FERAH LOKANTASI EMEKTARLARI 
1930 yılında kurulan Lokanta, 60’lı yılların başına gelindiğinde ikinci nesil işletmecisi Hilmi Şimşek ve oğulları çalıştırır. Hilmi Şimşek mekanın yeni yüzünü Gazipaşa Caddesi’ne çevirir. Gazipaşa’nın paralelindeki Nizam Caddesi’nde yeni bir yer bulur ve lokanta yeni adresine taşınır. Artık mekanın Nizam Caddesi’nde ki yeni ismi Ferah Lokantası’dır... 2016 yılında Ferah Lokantası işi bırakana kadar da aynı adreste bu lezzet kültürü yaşatılır.

85 yıl Ferah Lokantası’nı işleten Şimşek ailesine tam 43 yıl emeği geçen personelden, hizmet yılı uzun süreli olanlardan bazı emektar isimler ön plana çıkar… Şef garson Hüseyin Tuna bunlardan birisidir… Şef garson Hüseyin Tuna yaklaşık yarım asır o mekanın sevilen ismi, tanılan yüzü olmuştur… Emekli olunca köyünde mütevazi yaşama geri dönmüştür… Beraberinde emektar çalışma arkadaşları Ünal Altunkaya ve Orhan Topal aynı lokantanın yetiştirdiği elemanlardandır. Ferah yemek okulunda yetişen onlarca elemandan biri Ünal Altunkaya halen aynı sokakta kendi kurduğu lokantasında işine devam ediyor, yine emektar arkadaşı Orhan Topal İle birliktelikle."

Kaynak: Haber Merkezi