Güzergâh Ankara- Çankırı-Karabük- Zonguldak arasında 484 km. uzunluğundaki rota olup projeyle Batı Karadeniz'in geçmişten günümüze hikâyesinin anlatılması, endüstriyel miras ögelerinin tüm ziyaretçilere aktarılması ve tren güzergâhının özel tren seferleriyle kültür ve turizm rotasına dönüştürülmesi amaçlanıyor.

Projenin hazırlandığı günden bugüne TCDD, Kültür ve Turizm Bakanlığı, konuyla bağlantılı kurum ve kuruluşlarla bir dizi temas gerçekleştirilmiş olup tren seferlerinin 2024 yılının Nisan ayında başlatılması planlanıyor.

Turistik tren seferlerinin hayat geçirilmesi amacıyla 20 Şubat 2024 Salı günü Kültür ve Turizm Bakanlığında Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın başkanlığında, Zonguldak, Karabük ve Çankırı Valileri, Bölge Milletvekilleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı temsilcileri, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreterleri, güzergâh üzerinde bulunan il ve ilçelerdeki kurum ve kuruluşlar ile ilgili turizm aktörlerin katılımıyla istişare toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantıda alınan kararlara göre gerçekleştirilecek seferlerde kullanılacak Özel Turistik Karaelmas Treni’nde 3 pulman, 1 kuşetli vagon (230 kişi) ile 1 yemekli vagon yer alacak, tren her iki yönde de ayrı turist gruplarına hizmet verecektir. 
Turistik tren seferlerinin Cuma – Pazar günleri arasında haftada bir kez karşılıklı olarak gerçekleştirilmesi ve 12 Nisan 2024 tarihinde ilk seferin başlatılması planlanmaktadır. Tren saatleri ve durakları için teknik ekip tarafından detaylı çalışma yapılacak olup belirlenecek ziyaret yerleri en kısa sürede kamuoyuna açıklanacaktır.
Güzergâh Üzerinde Öne Çıkan Alanlar;
Kalecik (Ankara)
Tuz Mağarası (Çankırı)
Çankırı Müzeleri (Çankırı)
Çerkeş (Çankırı)
Hadrianoupolis Antik Kenti – Eskipazar (Karabük)
UNESCO Kültürel Miras Kenti Safranbolu (Karabük)
Türkiye’nin En Büyük Blok Ormanı Yenice (Karabük)
Tios Antik Kenti – Filyos (Zonguldak)
Gökgöl Mağarası ile Zonguldak Maden Müzesi ve Kömür Deneyim Ocağı (Zonguldak)
Söz konusu turistik tren seferlerinin başarılı bir şekilde yürütülebilmesi ve etkin tanıtımı için 8-9 Mart 2024 tarihlerinde info tur gerçekleştirilmesi; bu tura önemli isimler, fenomenler ve basın mensuplarının davet edilmesi, medya ve tanıtım materyalleri oluşturulması, yayımlanması ve tanıtım kampanyaları yürütülmesi kararı alınmıştır. Ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda BAKKA ve KUZKA tarafından Batı Karadeniz'i Keşfet Programı yoluyla acentalara destek verilerek tren turizminin geliştirilmesi öngörülmektedir.

Muhtemel Çıktı ve Faydalar

Tren turizmi ile bölgeye yeni bir turizm türünün kazandırılması ve ilave konaklama yapılması
Çankırı, Karabük ve Zonguldak’ın bütünleşik bir rota olarak tanıtılması
Rotanın başına ve sonuna tren sonrasında Bartın, Düzce, Bolu, Kastamonu gibi illerin eklenebilme imkânı
Tren turizmi gibi ilgi çeken bir turizm türünün bölgede gelişmesi
Bölgenin tanınırlığının ve marka değerinin artırılması.

Muhabir: Ercan Demir