Kdz. Ereğli Belediyesi’nin işlettiği Bozhane Limanı yenileme çalışmaları son aşamaya geldi. Fırtına, deprem gibi doğal afetlere dayanıklı, en yeni teknolojiyle yapılan ve bölgenin en sağlam limanı olacak olan Bozhane Limanı’nda incelemelerde bulunan Başkan Posbıyık; “Ülkenin ekonomik olarak içinde bulunduğu bu sıkıntılar içerisinde Ereğli halkının gelecek yılları için bir zilçe belediyesi olarak çok ciddi paralar harcayarak bölgenin en sağlam ve teknolojik limanını yapıyoruz. Bu liman gelirleriyle bizden sonra 30 yıl gelecek Belediye Başkanlarının elini rahatlatacak, Ereğli halkına hizmet verecek” dedi.

Kdz. Ereğli Belediyesi, Bozhane Limanı yenileme çalışmalarında son aşamaya yaklaştı. 
Belediyenin işlettiği liman çalışmaları tamamlandığında fırtına, deprem gibi doğal afetlere dayanıklı, en yeni teknolojiyle yapılan ve bölgenin en sağlam limanı olacak. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, beraberinde başkan yardımcıları Oğuz Cömert, Çetin Yiğit, Gökhan Günay, ilgili daire müdürleri ve teknik ekiple limana giderek yapılan çalışmalarla ilgili yetkili firmadan bilgi aldı.
"30 YIL EREĞLİ HALKINA HİZMET VERECEK"
Başkan Posbıyık, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik zorluklara rağmen bir ilçe belediyesi olarak ciddi paralar harcayarak bölgenin en sağlam ve en teknolojik limanını yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:
“Ereğli için çok gerekli olan limanımızı ekonomik ömrünü tamamladığı için yeniden yapmak durumunda kaldık. Tabiki 2014 yılından sonra belediyede göreve gelen arkadaşlar buraya ihtimam göstermediler, muameleri de yapmadılar elimizden çıkmak üzereydi. 2019’da biz göreve tekrar gledikten sonra hemen liman için harekete geçtik. Çünkü bu liman sadece bizim dönemimizde kullanılacak bir olay değil bizden sonra gelecek belediye başkan ve ekiplerine 30 sene maddi bakımdan Ereğli halkına kanalizasyon, parke, su gibi konularda geri dönüşümü sağlayacak çok karlı bir iş. Bu konuya ağırlık verdik. Çok ciddi şekilde ajanslarla çalıştık, Türkiye’nin en iyi müteahhitleri geldi. 200’ün üzerinde kazık çakıldı. Ara kazıklarda var aynı zamanda. Şuanda üst katın betonlama işine kadar geldik. Tekraren söylemek istiyorum. Sadece bu dönem için yapılmış bir şey değil. Bu liman bizden sonra 30 sene gelirleriyle Ereğli halkına hizmet edecek. Tabi şuanda öz kaynaklarımızdan para harcıyoruz. 130 milyon liraya kadar gitmeye başladı. Belki 150 milyonu bulacak. Tasarruf tedbirlerinin olduğu, para sıkıntısının olduğu ülkede bir ilçe belediyesinin böylesine rakamları harcaması kolay bir iş değil. Ama öz kaynaklarımız sağlam olduğu için mümkün mertebe bunları karşılamaya çalıştık. Mutlaka sıkıntılara da düşüyoruz ama ne olursa olsun Ereğli halkının gelecek yılları için elimizden gelen gayreti gösterdik. İnşaat firmaları da gayet başarılı çıktılar. Çok muhkem bir liman oldu. Karadenizin azgın sularına karşı koyabilecek bir liman yapmanın mutluluğu içerisindeyiz. Ereğli halkına hayırlı olsun diyorum. En yakın zamanda işlemleri bitirip hizmete açmak en büyük dileğimiz.”

Kaynak: Haber Merkezi