BÖLGESEL YAĞ YAKIMI VAR MIDIR?

Karın yağlarım erisin,bacaklarım incelsin ama kalçam küçülmesin…

Bu gibi konuşmaları gün içinde defalarca duyuyorum eminim sizde duyuyorsunuz.

Maalesef bölgesel yağ yakımı olduğuna dair yanlış bir inanış var. Bölgesel egzersizler yaparak o bölgedeki yağlardan kurtulacağımızı düşünürüz.

Fakat vücudun işleyişi böyle değildir. Hangi bölgeyi çalıştırırsak çalıştıralım vücut, enerji kaynağı olarak yağları kullandığında bunu tüm vücuttaki depo yağlardan sağlar.

 Yani sadece karın çalışıyorsak sanıldığının aksine sadece karın değil her bölgedeki yağ hücreleri kullanılır. Vücudumuz bu anlamda benzin deposuna benzetilir.

Araba benzin yakarken deponun herhangi bir yerinden seçmez. Vücut da yağ yakımında bölge seçemez, tüm depo yağlarından kullanır.

Fazla yağ yakımı sağlamak için büyük kas grupları daha fazla çalıştırılmadır. Örneğin karın yağları için yüzlerce mekik çeken tanıdıklarınız vardır, veya sadece karın çalışıp bunu başarabileceğine inananlar...

Bunun fayda sağlamayacağını söylemek zorundayım. Bu egzersizler tabii ki karın kaslarınızı geliştirir ve güçlendirir.

Amaç yağ yakımı ise daha büyük kasları aktif eden egzersizler 'kalça, sırt, bacak' gibi daha fazla enerji harcatır.

Yapılan bir araştırmaya değinecek olursam 18-40 yaş arası 14 erkek 10 kadın araştırmaya karın bölgesi antrenmanı yapan ve yapmayan olmak üzere ikiye ayrıldıktan sonra başlıyorlar. 6 haftalık süre içerisinde haftanın 5 günü 7 ayrı karın hareketini 2 set 10 tekrar üzerinden yapan ikinci grup ile birinci grup karşılaştırılmıştır.

Bu karşılaştırmanın sonucunda ise iki grubun karın yağ oranı, bel kalınlığı ve karın derisi kalınlığı ile alakalı herhangi farklılık görülmemiştir. Dolayısıyla araştırma sonrasında karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak adına yalnızca karın egzersizi yapmanın gereksiz olduğu ortaya çıkmıştır.

Bölgesel yağ yakımı diye bir şey yoksa ne yapılmalıyız? Enerji açığı yaratmalıyız. Yani yediğimiz içtiğimiz besinlerin enerjisinden daha fazla enerji tüketmeliyiz.

'Aldığından daha fazla enerji harcarsan yağ yakarsın', bu değişmez bir kuraldır. Ama dediğim gibi yağların nereden gideceğini biz belirleyemeyiz, vücut yapınız, depo yağlarınız ve kalıtımsal özelliklerinize göre şekillenecektir.

 Egzersizlerimizi çeşitlendirerek tek bölge çalışmayı bırakmalıyız. Vücudun her alanını güçlendirmeli ve kas oranını artırmalıyız.

YORUM EKLE

banner302

banner261

banner355

banner319

banner94

banner300

banner299

banner348

banner266