Saadet Partisi Zonguldak İl Başkanı Burak Erol Türkiye Taşkömürü Kurumu'na 2 bin işçi alım sürecinin geciktirmesini AK Parti'nin seçim yatırımı olarak değerlendirdi.
Yerel seçim sürecinin beklendiğini ve yerel seçimlere yakın süreçte kuruma işçi alımı yapılarak siyasi rant elde edilmek istendiğini ifade eden Saadet Partisi İl Başkanı Burak Erol şunları söyledi;

"Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na alımlar oldukça gecikti. Tabii Ak Parti iktidarının yapmış olduğu en güzel şeylerden bir tanesi. Seçime yakın bir takım vaatlerde bulunarak işte biliyorsunuz 2 milyon 250 bin kişi EYT'den emekli edildi. Daha önce Sayın Cumhurbaşkanı da bu konuyla ilgili kesinlikle böyle bir şeye imza atmam, bu millete yüktür, devlete yüktür, ifadesi vardır.

Fakat seçim noktasında, alma noktasında ve başarı noktasında sıkıntı görünce hızlı bir şekilde EYT'yi hayata geçirdi. Aynı şekilde de Zonguldak'ta da seçimin 3 milletvekili çıkarmalarının problemli olduklarını görünce gerçekten de oyları biliyorsunuz 178  binden, 155 bine geriledi. Eğer bu işte biz 2 bin kişi alacağız, 3  bin kişi alacağız, bir takım vaatler olmasaydı o alınan oylarda sıkıntı çekecekti.

Seçime yakın bu tür vaatlerde bulunuyorlar. Göreceksiniz, mahalli idareler seçimine yakın da işte emekliye ıtüm emeklilere seyyanen 4-5 bin lira dolayısıyla da bir seyyanen bir zam verilmesi öngörülüyor bekleniyor. Çünkü seçim alma ihtimali. İstanbul'u, işte Ankara'yı, büyük şehirleri almak isteyen bir iktidar var. 

 Zonguldak'ta 2 bin kişi TTK'yı kurtarmaz. Zaten son iki senede 2 binden fazla kişi emekli olmuştur. Emekli olan insanlar yerine hem masa başında beyaz yakalı da hem mavi yakalı da hem de  ocaklarda yer altı üretiminde ne yapılması lazım? İnsanların işe alınması lazım. Bu insanlar ustalarının önderliğinde bu işleri görmesi lazım. Veya üstadların önderliğinde bu işi öğrenmesi gerekiyor. 2 bin kişi TTK'yı kurtarmaz. Yani Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun kapısına kilit vurma mantığıdır. 2 bin kişi Türkiye Taşkömürü Kurumu'nu kurtarmaz ve şu anda üretim rakamları 1 milyon tonun altında .
Hükümetin, iktidarın, Türkiye Taşkömürü Kurumu'na, bakışını beğenmiyoruz.


Şimdi seçime yakın ne yapacak? İşte AK Parti iktidarı. Bak biz Türkiye Taşkömürü'nde 2 bin kişi aldık. O iki bin kişiyi de işte kendilerine göre nasıl alacaklarsa bilmiyorum. Bak biz 2 bin kişi aldık. İşte bize oy verin. Bak burada sözümüzde durduk diye bunu gündemde tutup sıcak tutup milletin önüne servis yapacaklarseçim zamanını tabii. Seçim mart'taysa 2024'ünşte ocak gibi, veya 2023 Aralık gibi işte 2024 Şubat gibi zamanda milletin kafasında, gönlünde, zihninde canlı tutabilecek, sıcak tutabilecek bir ortamda işçi, alım sürecini tamamlama çalışacaklardır. Ve bunlar hep politik yaklaşımlardır. Siyaset millete hizmet içindir.
Türkiye Taşkömürü Kurumu'yla da büyük sıkıntılar görüyoruz. Alım gecikti."

"TTK VEKALETEN DEĞİL ASALETEN YÖNETİLMELİ"

Türkiye Taş kömürü Kurumu'nun vekaleten değil asaletten yönetilmesi gerektiğini ifade eden il başkanı Burak Erol sözlerine şu şekilde devam etti:

"Türkiye Taş Kömürü Kurumunun bürokratik yönetimi de beğenmiyoruz. Bak genel müdür emekli oldu. Genel müdürden sonra genel müdür orada vekaleten bakıyor. Bu kadroların vekalaten idare edilmemesi gerekiyor. Hemen bir an evvel asaletlerinin verilip hemen genel müdürlüğü orada kadrosunu kurup işte kadtosunu kendine göre değiştirip hızlı bir şekilde Türk Türkiye Taşkömürü Kurumunun kalkındırılması, üretimin arttırılması, aynı zamanda da  mesleki eğitimlere önem verilmesi gerekiyor."

(Haber: Ercan Demir)