Cumhurbaşkanı beklentimizi karşılayamadı!

CHP İl Başkanı Devrim Dural, Zonguldak’ı ziyaret eden  Cumhurbaşkanı  Erdoğan’dan beklentilerinin TTK norm kadrosu olan 14 bin rakamına ulaşılana kadar kuruma kademeli olarak işçi alınacağı sözünü  vermesini beklediklerini ancak  vermediğini söyledi.

Zonguldak geçmişte küçük Almanya diye tabir edilen bir cazibe merkeziydi, şimdiyse sadece zorunlu olanların ve şehirden kopamayanların yaşadığı bir kente dönüştüğünü belirten CHP İl Başkanı Devrim Dural,  bunun sorumlusunun 22 yıldır ülkeyi yöneten iktidar olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Tarihi mitingin ardından; Zonguldak’ımızı ziyaret eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan beklentimiz TTK norm kadrosu olan 14000 rakamına ulaşılana kadar kuruma kademeli olarak işçi alınacağı sözünü bizlere vermesiydi. Olmadı, vermedi, veremedi.
Konuşmasında Zonguldak’ta üretimi ve istihdamı arttıracak planlı ve elle tutulur bir yatırım programından bahsetmedi.
Onlarca rakamdan bahsetti fakat TÜİK verilerine göre Zonguldak Belediyesi sınırlarındaki nüfusun 2022 yılında 101.749 kişi olurken, bu sayının 2023 yılında 99.712’ye düşmesinden hiç bahsetmedi.
Madem her şey güllük gülistanlık bu nüfus azalışı nedir  diye insan kendini düşünmekten alamıyor.
İktidar sahipleri bu duruma bir açıklık getirmelidir.
Biz çözümü ve önerilerimizi kısaca söyleyelim o zaman.
Şehirdeki üretim ve yatırım imkânları geliştirilmeli, sektörel çeşitlilik arttırılmalı, kamu ve özel sektör eşgüdüm halinde çalışmalıdır. Zonguldak geçmişte küçük Almanya diye tabir edilen bir cazibe merkeziydi, şimdiyse sadece zorunlu olanların ve şehirden kopamayanların yaşadığı bir kente dönüştü.22 yıldır bu ülkeyi yönetenler bu gidişatın baş sorumlusudur.
Civar şehirlerden, ilçelerden ve beldelerden tarihi miting için toplayarak getirdiğiniz insanlar dağıldıktan sonra biz bize sorunlarımızla baş başa kaldık.
En düşük emekli aylığının asgari ücrete eşitleneceği sözü ise kim bilir hangi bahara kaldı. Zonguldak’ımızın sosyal ve kültürel hayatının canlanması  için yapılacaklar ise gündem dahi olmadı.
Halkımızın umutsuz olmasına gerek yok, Zonguldak’ımız 31 Mart’ta tekrar Cumhuriyet Halk Partisi’nin kapsayıcı, kucaklayıcı, ilerici sosyal belediyeciliği ile buluşacak. Şehrimizde istihdam ,gelir nasıl artırılırmış herkes görecek.
Kamuoyuna saygıyla duyuyoruz"
 

Kaynak: Ercan Demir