Kdz. Ereğli Belediyesi Cumhuriyet Halk Evleri’nde Sazdan Adam Bağlama Kurslarında bu dönem eğitim gören kursiyerler tarafından hazırlanan ve Mehmet Ali Ürkmez yönetiminde gerçekleştirilen “Türkülerden Müsaade İstiyoruz” temalı yıl sonu konseri, salonun tamamını dolduran izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ereğli’de kültür ve sanat olaylarını geliştirmek için mücadele ettiğini belirterek bugün üretim merkezi haline gelen Cumhuriyet Halk Evlerini daha da geliştireceklerini söyledi.

Uzun süredir farklı kurs alanlarında sayısız öğrenci yetiştiren Kdz.Ereğli Belediyesi Cumhuriyet Halk Evleri’nin bu dönem sona eren Sazdan Adam Bağlama Kurslarında eğitim gören kursiyerleri, gerçekleştirdikleri yıl sonu konserinde izleyenlere keyifli bir gece yaşattılar. 

Tatoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Mehmet Ali Ürkmez yönetimindeki “Türkülerden Müsaade İstiyoruz” temalı yıl sonu konserine Belediye Başkanı Halil Posbıyık, eşi Kdz. Ereğli Kadın Gücü Kooperatifi Başkanı Neriman Posbıyık, Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Birbirinden güzel türkülerin yanı sıra değişik tarzlarda eserler de icra eden kursiyerler salonda yer alan protokol ve izleyicilerden büyük beğeni topladılar. Bu sene kurslara yeni başlayan çocukların da performanslarını sergilediği konser sonunda izleyiciler uzun süre alkışladılar.

Konserin bir bölümünde geçtiğimiz yıl vefat eden Müzik Öğretmeni Suat Aykan ile ilgili bir anısını paylaşan kurs hocası Mehmet Ali Ürkmez, vefatının anısına Aykan’ın bestesi olan Karadeniz Ereğli’ye ait “Yeşilin Mavisi” şarkısını koro eşliğinde seslendirdi. Son bölümde Mehmet Ali Ürkmez’in gerçekleştirdiği Neşet Ertaş, Barış Manço, Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay ve İbrahim Tatlıses gibi unutulmaz sanatçıların şarkılarını çaldığı performans uzun süre alkış aldı.

BAŞKAN POSBIYIK: CUMHURİYET HALK MERKEZİ ÜRETİM MERKEZİ OLDU, DAHA DA GELİŞTİRECEĞİZ

Konser sonunda tüm ekibi kutlayan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, şunları söyledi:

“Bütün sazdan adam ekibini tebrik ediyorum. Bu akşam müthiş bir müzik ziyafeti çektik. Bende Belediye Başkanı olarak gururlandım. Çünkü göreve başladığım 90’lı yıllarda ilk defa Cumhuriyet Halk Evleri’ni yapmıştım. Amacımız orada sanat, müzik, bağlama kursundan piyanoya, bilgisayardan yemek yapmaya kadar, oya, dikiş, nakış kursları yapmaktı ve vatandaşımızı hep oraya bekledik. Baştan çok sıkıntı çektik çünkü kurslara pek gelen olmamıştı. İlerleyen zamanda doluluk oranı bir hayli yükseldi. Pandemi döneminde orası bizim en önemli üretim merkezlerimizden birisi oldu. Çünkü pandemi döneminde Türkiye’de maskeye ulaşmak çok sıkıntılıydı. Parayla satılıyordu, bulunmuyordu da. Cumhuriyet Halk Evi’nde dikiş nakış kursu gören 120 civarında gönüllü bayanlara ek makineler aldık ve binlerce maske üreterek halkımıza ücretsiz dağıttık. Daire daire halkımıza ulaştırdık. Üretim çok önemli, işte buda bir üretim. Cumhuriyet Halk Evlerini kurduktan sonra o yıllarda ektiğimiz tohumları almaya başladık. Bir çok kursların sergileri açılıyor, bu akşamda saz kursunun müzik ziyafetini yaşadık. 

Mehmet Ali Ürkmez hocamız başta olmak üzere tüm Sazdan Adam ekibini kutluyorum. İnanın bunlar çok önemli şeyler. Bir kentte, bir şehirde sanat yoksa o kentin, şehrin gelişmesi mümkün değildir. Fakirlik olabilir, yokluk olabilir, onlar aşılır. Ama sanat dalları kesilmişse o kentten ekonomisi iyi de olsa hiçbir şey olmaz. Çocukluğumuzda biz görmedik. Ben yukarı bekcanda tasla su satardım. O günkü yaşam koşullarımızdan dolayı müzik, spor, sanat ilgi alanımızda değildi. Ama şimdi bütün gayretimle sanatın bütün dallarında bu işi bilenlerle Ereğli’de geliştirmeye çalışıyorum. 

Az önce hocamızın dediği bir çocuk korosu kurulması için ben her türlü desteğe hazırım. Bilenler bana gelsin, her türlü katkıyı vereceğim. Bu akşam hocamız ekibiyle birlikte müthiş bir resital yaptı, tüm kursiyerleri, ekibi kutluyorum. Başarılarınız daim olsun. Halkımızdan bu tür sanat olaylarına destek vermelerini rica ediyorum. Cumhuriyet Halk Evleri şimdi dolup taşıyor ve benden yer istiyorlar, oranın karşı bölümünü de yeni ekipmanlarla, binalarla donatacağız ve bu ülkenin en büyük ihtiyacı olan üretmek konusunda yeni adımlar atacağız. 

Tasarruf tedbirleri diye bir şey getirdiler, bütün belediyelerin ellerini kollarını bağladılar. Festival falan yapamıyoruz. Ama durmayacağız, devam ediyoruz. Bu akşam nasıl burada müzik yapıyorsak Çarşamba akşamı Türkiye-Çekya maçını süs havuzunun başında dev ekranda halkımızla birlikte izleyeceğiz. Cuma akşamı Herkül Anıtı'nın olduğu yerde piyano resitali yapacağız. Cumartesi süs havuzunun başında yaza merhaba partisi yapacağız. Suat hocamın öğrencilerinin de olduğu, eşi hanımefendinin de hocaların grubunda olduğu ekip piyano resitalini hazırlıyorlar. 

Hocam az evvel Suat hocamın bir eserini seslendirdi. Rahmetliyle çok samimiydik. Beni çok takdir ederdi. Aynı zamanda çocuklarımın da öğretmeniydi. Ondan rica ettim, ‘Ereğli’nin bir müziğini yap, içinde Atatürk olsun. Bizim için ilk defa Atatürk, Cumhuriyet ve Laiklik gelir. Ayrıca içinde çilek ve çelik olsun’ dedik. Sağ olsun Allah nur içinde yatırsın Suat Aykan o müziği yaptı ve bu akşam onu dinlemekten de çok mutlu oldum, çok duygulandım. Bu akşam için emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.”

Kaynak: Haber Merkezi