Kaçak maden ocağında Afganlı işçi Vezir Muhammat'ın  yakılarak öldürülmesini değerlendiren CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, "Çok üzücü bir olay" dedi.

Zonguldak'ın adının böyle bir şeyle duyulmuş olması ve Madenci emekçilerimizin madencilik sektörünün bu şekilde duyulmuş olmasının da ayrıca kötü olduğunu belirten Milletvekili Eylem Ertuğrul, Türkiye'ye bir kere daha bu göç politikalarını, düzensiz göçmenleri ve bu göçmen insanların Türkiye'de ki çalışma ve yaşama şartlarını bir kez daha değerlendirmeye davet ettiğini söyledi
Milletvekili Eylem Ertuğrul gazetecilerin sorularını şu şekilde cevapladı.

"Çok üzücü. Çok üzücü bir kere şöyle söyleyeyim. Her şeyden önce Zonguldak'ımızın isminin bu şekilde ulusal medyada öne çıkması gerçekten çok üzücü bir şey. Sonuçta madencilikle, madenci emekçi kardeşlerimizle özdeşleşmiş bir şehiriz. Yani Türkiye'de Zonguldak dendiği zaman herkesin aklına bu geliyor ilk olarak. böyle bir emekçi insanın bu şekilde hayatını kaybetmesi sonrasında böyle bir kurban olması gerçekten çok üzücü. Tabii burada bunun sosyolojik zeminine de bakmak lazım. Bu insanlar ucuz işçi olarak görünüyor.  Muhtemelen herhangi bir kaydı olmadan düşük maaşla orada para kazanıp ailesini geçindirmeye çalışan, çocuklarını beslemeye çalışan Bir insan Afgan bir insan hayatını kaybetti. Ya yani bu çok üzücü bir şey. Bir kere insanların topraklarını kendi vatanlarından ayrılarak başka bir ülkede yaşamak zorunda kalmaları gerçekten çok zor bir süreç. Bir de üstüne bu şekilde Türkiye'de ki Ekonomik şartların zor olduğu bir ülkeye geliyorsunuz. Burada da bu şekilde kayıt dışı çalışırken maalesef kötü bir şekilde hayatınızı kaybediyorsunuz ve sonra da cesediniz yok edilmeye çalışılıyor. Bunlar kabul edilebilecek şeyler değil. Fakat niye bu hale geldik? Nasıl bu hale geldik? Bu insanlar neden ülkemize geldi? Neden ülkemize bu şartlar altında çalışıyorlar. Çalışmak zorunda kalıyorlar. Buna bakmak lazım. Göçmenleri sigortasız çalıştıracağız. Ucuz işçi olarak kullanacağız diye düşünmek insan haklarına aykırı bir durumdur. Biz parti olarak her zaman emeğin yanında olan, emeği destekleyen bir anlayışa sahibiz O yüzden bu Zonguldak'ın adının böyle bir şeyle duyulmuş olması kötü. Madenci emekçilerimizin madencilik sektörünün bu şekilde duyulmuş olması kötü. Tekrarı olmamasını diliyorum. Ama Türkiye'ye bir kere daha burada insanların bu göç politikalarını, düzensiz göçmenleri ve bu göçmen insanların Türkiye'de ki çalışma ve yaşama şartlarını bir kez daha değerlendirmeye davet ediyorum herkesi"

Kaynak: Haber Merkezi