Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, KANAL Z ekranlarında yayınlanan Kanal Z Genel Yayın Yönetmeni Simge Kırlı'nın moderatörlüğünü yaptığı "Günün Konusu" programına canlı bağlanmış, "aday belirlenmesine ön seçim" metodu ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. 

Ertuğrul, ön seçimin sağlıklı bir sonuç elde edeceğini düşünmediğini ifade ederken, "kafa kafaya çıkan noktalarda daha geniş çalışmalar, genel merkez görüşmeleri ve temayül yoklamaları sonucunda bir karar verilecek" demişti. 

İŞTE EYLEM ERTUĞRUL'UN "ÖN SEÇİM" METODUYLA İLGİLİ AÇIKLAMALARI

"Genel Başkanımız açıkladı, Mevcut belediye başkanımız halk tarafından teveccüh görüyorsa, seçimi kanacak seviyede ise bu belediye başkanımızı devam ettirmemiz gerektiği kanaatindeyiz. Mevcut belediye başkanı ile yola devam etmeyeceğimiz yerlerde  ön seçim ve geniş kapsamlı anketler ortaya çıkıyor. Ön seçim mevcut üye yapısında tam anlamı ile net bir sonuç vermeyecektir. İnsanlar muhalefet partisine kolay kolay üye olamıyor. Bir çok sebebi var ; baskılar, iş  ekmek kavgası vb… oyun sonucunu halk verecek. Her şeyden önce seçimde önce şunu bilmeliyiz halkın seçtiğinin önünde kimse duramaz. Bölgeye göre anket ve ön seçim mutlaka değerlendirilecek. Açık ara fark olan yerlerde bu bağlayıcı olur. Kafa kafaya çıkan noktalarda daha geniş çalışmalar, genel merkez görüşmeleri ve temayül yoklamaları sonucunda bir karar verilecek. Partimiz ve genel merkez kontrolünde yapılacak bir ön seçim düşünüyoruz. Bunun bir bağlayıcılığı olmaz. Ben sağlıklı bir sonuç elde edeceğimizi düşünüyorum"

ÖN SEÇİME SICAK BAKMAYAN ERTUĞRUL'UN FİKRİ DEĞİŞTİ

Kdz. Ereğli bölgesinde başkan Halil Posbıyık'ı istemeyen ve karşısında duran Ertuğrul'un ön seçim fikrinin neden değiştiği merak konusu oldu. Ertuğrul'un ön seçim konusunda ısrarcı olduğu ve adayın ön seçim metoduyla  belirlenmesini istediği öğrenildi. 

Kaynak: Haber Merkezi