İstanbul Teknik İnşaat tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin yerli doğalgazını ülkeye taşıyacak olan Çaycuma-Bartın) Ayr - Hisarönü- Zonguldak Yolu Projesi'nin zemin iyileştirmesi için Geoteknik Örgüsüz Polipropilen Geotekstil ürünleri kullanıldı. Bu proje kapsamında toplam 1.000.000 metrekarelik bir alanda bu özel geoteknik ürünün kullanılması hedefleniyor. 
Geoteknik Geotekstil, projedeki zayıf ve sulu zeminlerde zeminin iyileştirilmesi, güçlendirilmesi ve susuzlaştırılması amacıyla kullanılıyor. Ayrıca, dikey drenaj çalışmalarında drene edilen zemin suyunun süzülmesini, çalışmaların gerçekleştirildiği platformların zayıf zeminden ayrılmasını ve dikey drenaj görevlerini üstlenen bant drenlerin işlevini sorunsuzca yerine getirmesini sağlıyor.
FİLYOS YOLU İLE İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ
Konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yerli doğalgazımızın ülkemize sevkini sağlayacak (Çaycuma-Bartın) Ayr - Hisarönü- Zonguldak Yolu Projesi zemin iyileştirmesi İstanbul Teknik İnşaat ürünü Geoteknik Örgüsüz Polipropilen Geotekstil ile sağlandı. Toplam 1.000.000 m2 kullanılması hedeflenen Geoteknik Geotekstil projedeki zayıf ve sulu zeminlerde, zeminin iyileştirilmesi, güçlendirilebilmesi ve susuzlaştırılması için uygulanan dikey drenaj çalışmalarında, drene edilen zemin suyunun süzülebilmesi, çalışmaların gerçekleştirileceği platformlar ile zayıf zeminin ayırılabilmesi ve çalışmalarda dikey drenaj görevlerini üstlenen bant drenlerin sorunsuzca işlevini gerçekleştirebilmesini sağlıyor.”

(HABER MERKEZİ)